Grand Prix w Cardiff. Relacja i wyniki na żywo

Żużel
Grand Prix w Cardiff. Relacja i wyniki na żywo
fot. Cyfrasport
Bartosz Zmarzlik

W sobotę 2 września odbędzie się kolejna, siódma już runda cyklu Grand Prix na żużlu. Tym razem najlepsi żużlowcy świata zawitają do Cardiff. Szansę na powiększenie przewagi nad rywalami będzie miał Bartosz Zmarzlik, który teoretycznie może już dzisiaj zapewnić sobie złoto mistrzostw świata.

Zmarzlik jest bowiem liderem klasyfikacji generalnej z 22 punktami przewagi nad drugim Fredrikiem Lindgrenem. Do końca cyklu pozostały już tylko trzy turnieje, w których maksymalnie można zdobyć 60 "oczek". Jeżeli Polak powiększyłby dystans nad Szwedem do ponad 40 punktów, wówczas na dwa turnieje przed końcem sezonu - w duńskim Vojens oraz Toruniu zapewni sobie czwarty w karierze tytuł czempiona globu.

 

Taki scenariusz jest jednak mało prawdopodobny, ponieważ musiałby oznaczać katastrofalną postawę na walijskim obiekcie Lindgrena. Ten spisuje się w tym roku bardzo dobrze i jako jedyny może jeszcze realnie zagrozić lub ewentualnie odroczyć koronację Zmarzlika.

 

Żużlowiec Platinum Motoru Lublin wygrał już cztery z siedmiu dotychczasowych rund Grand Prix. W sumie w całej karierze odnotował już 22 wygrane i w klasyfikacji wszech czasów zajmuje drugie miejsce tuż za Jasonem Crumpem, który zwyciężał 23-krotnie. Wychowanek Stali Gorzów ma zatem okazję zrównać się z legendarnym Australijczykiem już w sobotni wieczór.

 

Niestety, pozostali Polacy nie liczą się w walce o czołowe lokaty. Mowa o Macieju Janowskim i Patryku Dudku, którzy zajmują odległe pozycje w klasyfikacji generalnej i aby dostać się do przyszłorocznego cyklu będą najprawdopodobniej musieli liczyć na przychylność władz i otrzymanie tzw. "dzikiej karty".

 

Przed rokiem zmagania w Cardiff wygrał reprezentant gospodarzy - Daniel Bewley, dla którego był to premierowy triumf w turnieju Grand Prix w karierze. Brytyjczyk wyprzedził wówczas w finale Zmarzlika, Dudka oraz Leona Madsena.

 

Rywalizacja na dawnym Millenium Stadium, zwanym obecnie Principality Stadium zawsze dostarczała wielkich emocji. Tamtejszy tor - typowo brytyjski o krótkiej geometrii gwarantuje znakomite ściganie.

 

Relacja i wyniki na żywo z Grand Prix Cardiff od godz. 18:00 na Polsatsport.pl.

 

Lista startowa Grand Prix Wielkiej Brytanii:

 

1. Leon Madsen (Dania)

2. Steve Worall (Wielka Brytania)

3. Max Fricke (Australia)

4. Andrzej Lebiediew (Łotwa)

5. Kim Nilsson (Szwecja)

6. Daniel Bewley (Wielka Brytania)

7. Maciej Janowski (Polska)

8. Martin Vaculik (Słowacja)

9. Tai Woffinden (Wielka Brytania)

10. Jason Doyle (Australia)

11. Patryk Dudek (Polska)

12. Robert Lambert (Wielka Brytania)

13. Fredrik Lindgren (Szwecja)

14. Mikkel Michelsen (Dania)

15. Bartosz Zmarzlik (Polska)

16. Jack Holder (Australia)

 

Klasyfikacja Grand Prix po 7 z 10 rund:

 

1. Bartosz Zmarzlik (Polska) 122

2. Fredrik Lindgren (Szwecja) 100

3. Martin Vaculik (Słowacja) 85

4. Jason Doyle (Australia) 81

5. Jack Holder (Australia) 79

6. Daniel Bewley (W. Brytania) 78

7. Leon Madsen (Dania) 73

8. Robert Lambert (W. Brytania) 71

9. Tai Woffinden (W. Brytania) 60

10. Max Fricke (Australia) 56

11. Patryk Dudek (Polska) 48

12. Maciej Janowski (Polska) 40

13. Mikkel Michelsen (Dania) 37

14. Anders Thomsen (Dania) 36

15. Kim Nilsson (Szwecja) 25

Krystian Natoński/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji na żywo.

Vaculik prowadził od początku do końca, a to co najciekawsze działo się na dalszych lokatach. Zmarzlik ostro powalczył z Holderem po wyjściu ze startu, jednak nie było tam dla niego miejsca i przez cały bieg Polak podróżował na ostatnim miejscu. Na ostatnim okrążeniu mistrz świata zaczął budować prędkość przy bandzie i na ostatnich metrach wydarł trzecie miejsce Fredrikowi Lindgrenowi. Piękny bieg na zakończenie turnieju w Cardiff!

Wyniki finału:

3 pkt -Martin Vaculik
2 pkt - 
Jack Holder
1 pkt - 
Bartosz Zmarzlik
0 pkt 
- Fredrik Lindgren

Wielkie emocje w finale! Bartosz Zmarzlik trzeci w Grand Prix Wielkiej Brytanii! Triumf Martina Vaculika!

Uczestnicy finałowej gonitwy są już pod taśmą!

W wielkim finale pojadą:

Pole A - Bartosz Zmarzlik
Pole B - Jack Holder
Pole C - Martin Vaculik
Pole D - Fredrik Lindgren

ZMAAAARZLIK! Cały wieczór mistrz świata czekał na taki bieg i pokazał klasę w najważniejszym momencie. Z fatalnego trzeciego pola w imponujący sposób objechał całą stawkę i wjechał do finału. Niestety Dudek na ostatnim, czwartym miejscu. Stawkę finału uzupełnił Vaculik, który okazał się szybszy od Lamberta.

Wyniki 2. półfinału:

3 pkt - Bartosz Zmarzlik
2 pkt - 
Martin Vaculik
1 pkt - 
Robert Lambert
0 pkt 
- Patryk Dudek

Przed nami drugi półfinał z udziałem Patryka Dudka i Bartosza Zmarzlika.

Najlepiej ze startu Jack Holder, który startował spod samej kredy. Zaraz za nim ruszył Fredrik Lindgren. Chwilę po starcie Holdera delikatnie podniosło, co momentalnie wykorzystał Szwed. Nilsson i Fricke nie nawiązali walki z prowadzącą dwójką.

Wyniki 1. półfinału:

3 pkt - Fredrik Lindgren
2 pkt - 
Jack Holder
1 pkt - 
Kim Nilsson
0 pkt 
- Max Fricke

Uczestnicy pierwszego półfinału już na torze!

W drugim półfinale pojadą:

Pole A - Martin Vaculik
Pole B - Robert Lambert
Pole C - Bartosz Zmarzlik
Pole D - Patryk Dudek

W pierwszym półfinale pojadą:

Pole A - Jack Holder
Pole B - Kim Nilsson
Pole C - Max Fricke
Pole D - Fredrik Lindgren

Rundę zasadniczą wygrał Jack Holder (12), przed Robertem Lambertem (11) i Martinem Vaculikiem (9). W półfinałach pojadą również Fredrik Lindgren, Max Fricke i Kim Nilsson.

Maciej Janowski z sześcioma punktami uplasował się na czternastej lokacie.

Mamy dwóch Polaków w półfinale! Patryk Dudek i Bartosz Zmarzlik zgromadzili po osiem punktów, dzięki czemu pojadą w półfinałach. Niezwykle wyrównana runda GP!

Dudek ze słabo trzeciego pola kompletnie przespał start. Po szerokiej zaś napędził się Lebiediew i dowiózł do mety trzy "oczka". Dudek nie nawiązał walki w dalszej części biegu.

Wyniki 20. Biegu: 

3 pkt - Andrzej Lebiediew
2 pkt - 
Mikkel Michelsen
1 pkt - 
Kim Nilsson
0 pkt 
- Patryk Dudek

Przed nami ostatni bieg fazy zasadniczej. Od płotu pojadą Andrzej Lebiediew, Patryk Dudek, Mikkel Michelsen i Kim Nilsson.

Lambert, Fricke i Lindgren jechali ze sobą w bliskiej odległości. Prowadził Fricke, ale najpierw w kapitalnym stylu pod płotem minął go "Lambo", a na czwartym kółku wyczyn Brytyjczyka powtórzył Szwed. Ale mamy ściganie!

Wyniki 19. Biegu: 

3 pkt - Robert Lambert
2 pkt - 
Fredrik Lindgren
1 pkt - 
Max Fricke
0 pkt 
- Jason Edwards

Zeszłoroczny triumfator GP Wielkiej Brytanii wykluczony z powtórki. W jego miejsce swoją szansę dostanie drugi z rezerwowych Jason Edwards.

Mamy taśmę! Dan Bewley nie wytrzymał ciśnienia.

Max Fricke, Robert Lambert, Fredrik Lindgren i Daniel Bewley - świetna obsada dziewiętnastej gonitwy!

Zmagający się z urazem Jack Holder wygrywa rundę zasadniczą!

Chyba zgodnie z przypuszczeniami pewnie triumfował Holder. Za nim walkę o dwa punkty stoczyli Worrall i Rowe. Prowadził drugi z nich, ale zanotował defekt na trzecim okrążeniu. Janowski nie nawiązał walki i odpada po rundzie zasadniczej. 

Wyniki 18. Biegu: 

3 pkt - Jack Holder
2 pkt - 
Steve Worrall
1 pkt - 
Maciej Janowski
d - 
Anders Rowe

Przed nami bieg osiemnasty z udziałem Andersa Rowe'a, który pojedzie za Taia Woffindena, Steve'a Worralla, Macieja Janowskiego i Jacka Holdera.

Prowadził od startu Vaculik, którego do ostatnich metrów ścigał Doyle. Zmarzlik kompletnie został na starcie, na trasie udało mu się minąć jedynie wolnego Madsena. Mistrz świata bez indywidualnego zwycięstwa w fazie zasadniczej!

Wyniki 17. Biegu: 

3 pkt - Martin Vaculik
2 pkt -
Jason Doyle
1 pkt - 
Bartosz Zmarzlik
0 pkt 
- Leon Madsen

Uczestnicy siedemnastego biegu są już na torze. W tej gonitwie pojadą Leon Madsen, Martin Vaculik, Bartosz Zmarzlik i Jason Doyle.

Bardzo wyrównane są dzisiejsze zawody. Patryk Dudek jest wiceliderem z ośmioma punktami na koncie. Bartosz Zmarzlik z siedmioma "oczkami" w dorobku jest ósmy. Maciej Janowski z pięcioma punktami dalej może pojechać w półfinale, ale musi wygrać swój ostatni start. Liderem po czterech seriach startów Jack Holder (9).

Poniżej groźna kraksa Taia Woffindena. 

Bewley wyśrubował w szesnastej gonitwie najlepszy czas dnia - 56.08 sek.

Nie może przełamać się Bartosz Zmarzlik. Polak ponownie bez wygranej. Tym razem przyjechał do mety daleko za prowadzącym Bewleyem. Większych emocji tym razem brak.

Wyniki 16. Biegu: 

3 pkt - Daniel Bewley
2 pkt - 
Bartosz Zmarzlik
1 pkt - 
Andrzej Lebiediew
w
- Tai Woffinden

Woffinden wykluczony z powtórki.

Podniosło przednie koło Woffindena po czym runął on na tor i z dużym impetem uderzył w bandę. Przy zawodniku są obecnie służby medyczne, wstał o własnych siłach. Na jego twarzy widoczny jest grymas bólu.

Brytyjczyk stracił panowanie nad motocyklem na początku trzeciego okrążenia.

Upadek prowadzącego Woffindena!

W szesnastym biegu o pierwszą "trójkę" dzisiejszego wieczora zawalczy Bartosz Zmarzlik. Jego rywalami będą Tai Woffinden, Daniel Bewley i Andrzej Lebiediew.

Holder najlepiej z wewnętrznego pola startowego. Do końca naciskał go Kim Nilsson, ale nie był w stanie przeprowadzić skutecznego ataku. Dość zaskakująco stawkę zamknął Fricke.

Wyniki 15. Biegu: 

3 pkt - Jack Holder
2 pkt - 
Kim Nilsson
1 pkt - 
Jason Doyle
0 pkt 
- Max Fricke

Powtórka w pełnej obsadzie.

Bieg przerwany. Kolejny raz z nawierzchnią toru zapoznał się dzisiaj Doyle.

Czas na piętnastą gonitwę dnia. Z pola pierwszego Jack Holder, a dalej Max Fricke, Jason Doyle i Kim Nilsson.

Dobrze ruszył z pierwszego pola Worrall, ale świetnie czuje się dziś w Cardiff Patryk Dudek. "Duzers" popisał się kapitalnym manewrem po starcie i momentalnie wysforował się na prowadzenie. Goniący go Lindgren nie miał nic do powiedzenia!

Wyniki 14. Biegu: 

3 pkt - Patryk Dudek
2 pkt - 
Fredrik Lindgren
1 pkt - 
Steve Worrall
0 pkt 
- Martin Vaculik

Czternasty bieg z udziałem Worralla, Lindgrena, Vaculika i Dudka przed nami.

Lambert z najlepszym jak na razie dzisiaj czasem - 56.29 sek.

Dobrze zabrał się ze startu Lambert i triumfował z bezpieczną przewagą. Janowskiego tym razem stać było tylko na wywalczenie jednego "oczka".

Wyniki 13. Biegu: 

3 pkt - Robert Lambert
2 pkt - 
Leon Madsen
1 pkt - 
Maciej Janowski
0 pkt 
- Mikkel Michelsen

Uczestnicy trzynastej gonitwy są już na torze. Od płotu pojadą Leon Madsen, Mikkel Michelsen, Robert Lambert i Maciej Janowski.

Tak Robert Lambert poradził sobie z Bartoszem Zmarzlikiem w dziesiątym biegu.

W końcu lepsza postawa Polaków w trzeciej serii. Dudek i Janowski wygrali swoje biegi, Zmarzlik był drugi. Wszyscy reprezentanci Polski nadal z szansami na półfinał.

W drugiej odsłonie dwunastego biegu swoją szansę wykorzystał Janowski. Polak pięknie ruszył z czwartego pola i mimo starań Lindgrena, który gonił go do samej kreski, dopisał do swojego dorobku cenne trzy punkty.

Wyniki 12. Biegu: 

3 pkt - Maciej Janowski
2 pkt - 
Fredrik Lindgren
1 pkt - 
Andrzej Lebiediew
w - Jason Doyle 

W powtórce Australijczyka jednak nie zobaczymy. Doyle wykluczony jako sprawca przerwania dwunastego biegu.

To był niegroźny upadek, Australijczyk z pewnością będzie zdolny do kontynuowania zawodów.

Jason Doyle upadł na tor chwilę po starcie. 

W dwunastej odsłonie dnia pojadą od kredy Lindgren, Lebiediew, Doyle i Janowski. 

Bardzo ciasno było na pierwszym łuku po wyjściu spod taśmy. Najlepiej w tej sytuacji odnalazł się Fricke, który objął prowadzenie i utrzymał je do samego końca. Mijanek tym razem brak.

Wyniki 11. Biegu: 

3 pkt - Max Fricke
2 pkt - 
Martin Vaculik
1 pkt -
Tai Woffinden
0 pkt 
- Mikkel Michelsen

 

Martin Vaculik, Tai Woffinden, Max Fricke i Mikkel Michelsen już stoją pod taśmą przed rozpoczęciem 11. biegu.

Zmarzlik przez cztery okrążenia gonił Lamberta, ale Brytyjczyk wybierał odpowiednie ścieżki i nie popełniał błędów. Z tyłu Nilsson przed Worrallem.

Wyniki 10. Biegu: 

3 pkt - Robert Lambert
2 pkt - 
Bartosz Zmarzlik
1 pkt - 
Kim Nilsson
0 pkt 
- Steve Worrall

W dziesiątym biegu pojadą od kredy Robert Lambert, Kim Nilsson, Bartosz Zmarzlik i Steve Worrall.

Wydawało się, że Holder dysponuje świetną prędkością, ale nic bardziej mylnego. To Patryk Dudek został bohaterem tego wyścigu. Polak pojechał kapitalnie i na wejściu w trzecie okrążenie minął po zewnętrznej Australijczyka. 

Wyniki 9. Biegu: 

3 pkt - Patryk Dudek
2 pkt -
Jack Holder
1 pkt - 
Daniel Bewley
0 pkt 
- Leon Madsen

Przed nami dziewiąty wyścig dnia. Bohaterami będą Bewley, Holder, Madsen i Dudek.

Poniżej pełna punktacja po dwóch seriach dzisiejszego GP.

Polacy nadal bez ani jednego zwycięstwa! Bartosz Zmarzlik ma trzy punkty, Patryk Dudek dwa, a Maciej Janowski zaledwie jeden. Nie wygląda to optymistycznie.

Tym razem obyło się bez mijanek. Jak wystartowali, tak dojechali do mety, chociaż Vaculik zbliżał się do prowadzącego Holdera. 

Wyniki 8. Biegu: 

3 pkt - Jack Holder
2 pkt -
Martin Vaculik
1 pkt - 
Robert Lambert
0 pkt 
- Andrzej Lebiediew

Przed nami bieg numer osiem, a w nim pojadą Lebiediew, Vaculik, Lambert i Holder.

Kompletnie zaskoczył wszystkich Fricke, który fantastycznie wystrzelił spod płotu i pewnie triumfował. Za jego plecami od startu jechał Dudek, a Zmarzlik jeden punkt wywalczył po skutecznym ataku na Janowskim.

Wyniki 7. Biegu: 

3 pkt - Max Fricke
2 pkt - 
Patryk Dudek
1 pkt - 
Bartosz Zmarzlik
0 pkt 
- Maciej Janowski

W siódmej odsłonie dnia zobaczymy trzech reprezentantów Polski. Do Dudka, Zmarzlika i Janowskiego dołączy zaś z czwartego pola Max Fricke.

Start wygrał z pierwszego pola Michelsen, ale nic nie zrobił sobie z tego Bewley, który napędził się pod płotem i objął prowadzenie. Michelsen po chwili stracił drugą lokatę za sprawą Doyle'a. Nie liczył się Worrall.

Wyniki 6. Biegu: 

3 pkt - Daniel Bewley
2 pkt - 
Jason Doyle
1 pkt -
Mikkel Michelsen
0 pkt 
- Steve Worrall

W szóstej gonitwie dnia pojadą Michelsen, Doyle, Worrall i Bewley.

Lindgren powetował sobie wykluczenie w pierwszej serii i pewnie triumfował. Świetnie na razie "chodzi" pierwsze pole startowe. Z niego ruszał spod taśmy właśnie Szwed. 

Wyniki 5. Biegu: 

3 pkt - Fredrik Lindgren
2 pkt -
Tai Woffinden
1 pkt -
Kim Nilsson
0 pkt 
- Leon Madsen

W piątym biegu zobaczymy na torze aż trzech zawodników, którzy wygrywali swoje pierwsze biegi. Od kredy pojadą w Fredrik Lindgren, Leon Madsen, Mikkel Michelsen i Tai Woffinden.

Po pierwszej serii Polacy bez ani jednej "trójki". Zmarzlik ma dwa punkty, Janowski jeden, a Dudek zero.

Został kompletnie na starcie Zmarzlik, a świetnym czasem reakcji popisał się tym razem Michelsen. Zmarzlik na trzecim kółku przedarł się przed Holdera. 

Wyniki 4. Biegu: 

3 pkt - Mikkel Michelsen
2 pkt - 
Bartosz Zmarzlik
1 pkt -
Jack Holder
w
- Fredrik Lindgren

Lindgren wykluczony z powtórki gonitwy numer cztery!

Australijczyk wstał o własnych siłach. Upadek nastąpił po kontakcie z Lindgrenem. Czekamy na decyzję sędziego.

Upadek Holdera, niebezpiecznie to wyglądało...

Czas na pierwszy występ Bartosza Zmarzlika. Polak ruszy spod kredy, a obok niego pod taśmą w biegu czwartym ustawią się Mikkel Michelsen, Jack Holder i Fredrik Lindgren.

Koncert Woffindena! Brytyjczyk jechał na ostatniej pozycji, ale był piekielnie szybki i uporał się po kolei z wszystkimi rywalami. Najpierw minął Dudka, następnie na trzecim kółku Lamberta, a na ostatnim wirażu w pięknym stylu przemknął po zewnętrznej obok Doyle'a.

Wyniki 3. Biegu: 

3 pkt - Tai Woffinden
2 pkt - 
Jason Doyle
1 pkt - 
Robert Lambert
0 pkt 
- Patryk Dudek

W trzecim biegu na torze ujrzymy od kredy Doyle'a, Dudka, Woffindena i Lamberta.

Duża niespodzianka w tym biegu. Wygrał nieoczekiwanie Nilsson, który prowadził od startu do mety. Stawkę zamknął Bewley, a Janowski do ostatnich metrów walczył z Vaculikiem o dwa "oczka".

 

Wyniki 2. Biegu: 

3 pkt - Kim Nilsson
2 pkt -
Martin Vaculik
1 pkt - 
Maciej Janowski
0 pkt 
- Daniel Bewley

W drugim biegu pojadą Kim Nilsson, Maciej Janowski, Daniel Bewley i Martin Vaculik.

Ależ działo się na dwóch pierwszych okrążeniach tego biegu! Madsen wygrał start i pewnie prowadził, ale prawdziwa walka toczyła się za jego plecami. Najpierw na drugiej pozycji jechał Fricke, którego dobrym atakiem wyprzedził Lebiediew. Australijczyk spadł nawet na ostatnią lokatę kosztem Worralla. Po chwili udało mu się odbić trzecie miejsce. 

Wyniki 1. Biegu: 

3 pkt - Leon Madsen
2 pkt -
Andrzej Lebiediew
1 pkt - 
Max Fricke 
0 pkt 
- Steve Worrall

Sędzia zarządził powtórkę w czterech.

Brytyjczyk na szczęście wstał już o własnych siłach.

Upadek Worralla na pierwszym łuku!

Uczestnicy pierwszego biegu dnia już na torze!

Przypomnijmy, że liderujący w cyklu Bartosz Zmarzlik ma obecnie 22 punkty przewagi nad drugim Fredrikiem Lindgrenem. 

W pierwszym biegu wieczoru pod taśmą ustawią się Leon Madsen, Steve Worrall, Max Fricke i Andrzej Lebiediew.

Z dziką kartą zaprezentuje się dzisiaj na torze Steve Worrall. Rezerwowymi będą Anders Rowe oraz Jason Edwards.

Trwa prezentacja uczestników dzisiejszych zawodów.

Witamy w relacji na żywo z żużlowego Grand Prix Wielkiej Brytanii. Areną dzisiejszych zmagań będzie walijskie Cardiff!

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie