Poznaliśmy rajdowego mistrza Polski

Moto
Grzegorz Grzyb zapewnił sobie tytuł mistrza Polski.

Kacper Wróblewski (Skoda Fabia Rally2 evo) wygrał samochodowy Rajd Śląska, szóstą, przedostatnią rundę mistrzostw Polski. Tytuł mistrzowski zapewnił sobie Grzegorz Grzyb który zajął czwarte miejsce.

Trasa tegorocznej edycji Rajdu Śląska liczyła 635,12 km, z czego blisko 150,34 to dystans 12 asfaltowych odcinków specjalnych.

Wróblewski i pilot Jakub Wróbel wygrali siedem z 12 odcinków specjalnych rajdu. Pierwszy raz na prowadzenie wyszli po rozgrywanym w sobotę oesie w Jastrzębiu-Zdroju (18,2 km). Pod koniec drugiego dnia rajdu mieli jednak problemy z hamulcami i przed finałowym etapem zawodów spadli na trzecią pozycję.

W niedzielę byli najlepsi na wszystkich czterech „oesach”, co dało zwycięstwo w Rajdzie Śląska. Dla kierowcy z Żywca to trzeci w karierze triumf w klasyfikacji generalnej rundy mistrzostw Polski. Poprzednie dwa zwycięstwa Wróblewski wywalczył w Rajdzie Świdnickim – w 2021 i 2022 roku.

Czwarte miejsce zapewniło z kolei trzeci w historii tytuł mistrzowski Grzegorzowi Grzybowi. Pochodzący z Rzeszowa kierowca wcześniej triumfował latach 2016 i 2018. Dla jego pilota Adama Biniędy to pierwszy w karierze tytuł.

Rajd Śląska był też rundą Pucharu Europy FIA oraz mistrzostw strefy Europy Centralnej (FIA CEZ). W ramach imprezy rywalizowano również o punkty do klasyfikacji Historycznych Rajdowych Mistrzostw Polski i Rajdowych Mistrzostw Południa. Łącznie, ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie, gdzie zlokalizowano bazę rajdu, do rywalizacji ruszyły 94 załogi. 47 rywalizowało w ramach rundy FIA ERC, 13 duetów walczyło o punkty w historycznym czempionacie, a 34 w RMP.

Start rajdu i pierwszy odcinek specjalny odbył się na ulicach centrum Katowic. Meta, baza i park serwisowy znajdowały się przy chorzowskim Stadionie Śląskim. Większość trasy rajdu wiodła drogami południowej części woj. śląskiego.

Ostatnią rundą MP będzie 68. Rajd Wisły (29 września – 1 października).