Znamy pierwszą w historii mistrzynię Polski w klasie iQFoil
Aleksandra Wasiewicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot) została pierwszą w historii mistrzynią Polski w klasie iQFoil, a 11. złoty medal wywalczył skiffista Łukasz Przybytek (AZS AWFiS Gdańsk). Od czwartku w Pucku w krajowym czempionacie w klasach olimpijskich rywalizowało 168 żeglarzy z 39 klubów.
Od 2011 roku żeglarskie mistrzostwa Polski w klasach olimpijskich odbywały się w Gdańsku w Górkach Zachodnich u ujścia Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej, ale w tym roku te regaty rozegrane zostały w Pucku.
ZOBACZ TAKŻE: Dalekie miejsca polskich wioślarzy w finałach mistrzostw świata
I na Zatoce Puckiej doszło do sporej niespodzianki. Historyczną, bo pierwszą mistrzynią kraju w windsurfingowej klasie iQFoil, która za rok zadebiutuje na igrzyskach w Paryżu (zastąpi zdecydowanie bardziej wymagającą pod względem fizycznym klasę RS:X), została Aleksandra Wasiewicz.
18-letnia reprezentantka sopockiego klubu okazała się lepsza od zdecydowanie bardziej utytułowanych deskarek – starszej o 15 lat klubowej koleżanki i trzeciej zawodniczki ubiegłorocznych mistrzostw Europy w tej klasie Maji Dziarnowskiej oraz od liczącej 39 lat brązowej medalistki olimpijskiej z Londynu w 2012 roku w klasie RS:X Zofii Klepackiej (Sailing Legia Warszawa).
U mężczyzn pierwszy był Michał Polak (GKŻ Gdańsk), który wyprzedził Radosława Furmańskiego (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Kamila Manowieckiego (SKŻ Ergo Hestia Sopot).
W klasie 49er swoją drugą „10” złotych krążków otworzył Łukasz Przybytek. Pierwszy medal z najcenniejszego kruszcu 34-letni sternik zdobył w 2008 roku (jego załogantem był wówczas Krzysztof Mongird), drugi rok później z Krzysztofem Kierkowskim, a trzeci w 2010 roku z Kamilem Zwolakiem. W latach 2012-2018 wygrywał pływając z Pawłem Kołodzińskim, z którym rywalizował także na trzech igrzyskach. W Pucku jego piątym załogantem był klubowy kolega Jacek Piasecki.
Ten duet zdetronizował Dominika Buksaka (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymona Wierzbickiego (OŚ AZS Poznań), którzy triumfowali w czterech poprzednich mistrzostwach. Tym razem broniący tytułu żeglarze uplasowali się na trzeciej pozycji, a na drugim stopniu podium stanęli Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) i Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa).
Swój sukces z poprzedniego roku zdołali natomiast powtórzyć zawodnicy w klasach 470, 49erFX oraz ILCA 6. Na pierwszych miejscach zostali odpowiednio sklasyfikowani Kacper Paszek (AZS AWFiS Gdańsk) i Oliwia Laskowska (ChKŻ Chojnice), Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) oraz Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń).
W mieszanej klasie 470 następne lokaty przypadły Agnieszce Pawłowskiej (ChKŻ Chojnice) i Bartłomiejowi Szliji (UKŻ Lamelka Kartuzy) oraz Rafałowi Pogorzelskiemu (MKS Dwójka Warszawa) i Małgorzacie Górnisiewicz (CŻ Szczecin), a wśród skiffistek Sandrze Jankowiak (OŚ AZS Poznań) i Aleksandrze Melzackiej (YKP Gdynia) oraz Marcelinie Korszon i Magdalenie Skórnóg (Nauticus YC Olsztyn).
W klasie ILCA 6 druga była dwukrotna mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata Agata Barwińska (MOS SSW Iława), a trzecia Laura Szulc (ChKŻ Chojnice).
W klasie ILCA 7 zwyciężył Niemiec Ole Schweckendiek, natomiast krajowe podium w całości obsadzili reprezentanci SEJK Pogoni Szczecin – kolejno Tadeusz Kubiak, Filip Jarosiewicz oraz Mikołaj Silny.
W Pucku najlepsze warunki do żeglowania panowały w czwartek, natomiast w piątek z powodu braku wiatru zawodnicy nie zeszli na wodę. Ostatniego dnia imprezy udało się rozegrać, ale nie we wszystkich klasach, pojedyncze wyścigi.
W poprzednim tygodniu na tym akwenie odbyły się mistrzostwa Polski w klasach nieolimpijskich – wzięło w nich udział około 450 żeglarzy z 53 klubów.