"Złotka" świętowały 20. rocznicę zdobycia tytułu mistrzyń Europy

Siatkówka

Za kilka dni minie 20 lat od zdobycia przez polskie siatkarki złotego medalu mistrzostw Europy. Władze Polskiego Związku Piłki Siatkowej zaprosiły "złotka" nieżyjącego już trenera Andrzeja Niemczyka do Łodzi by przypomnieć kibicom o tym jubileuszu.

28 września 2003 roku biało-czerwone w Ankarze pokonały w finale europejskiego czempionatu Turcję 3:0 i po raz pierwszy w historii zdobyły złoty medal. Ten sukces powtórzyły dwa lata później w Zagrzebiu - wówczas w decydującym spotkaniu wygrały z Włochami 3:1.

 

ZOBACZ TAKŻE: Legenda siatkówki nie żyje. Była mistrzynią Europy i brązową medalistką olimpijską

 

Władze PZPS wraz z kibicami chciały jeszcze raz podziękować "złotkom", bo tak, po tych wspaniałych turniejach, nazywano kobiecą reprezentację. Okazją do wspólnego spotkania był olimpijski turniej kwalifikacyjny siatkarek rozgrywany w Łodzi. W Atlas Arenie pojawiły się Magdalena Śliwa, Aleksandra Jagieło, Dorota Świeniewicz, Małgorzata Niemczyk, Joanna Mirek, Milena Rosner, Natalia Bamber-Laskowska, Anna Miros (Podolec), Maria Liktoras, Sylwia Pycia-Jarosz i Mariola Zenik. Byłe reprezentantki kraju w trakcie meczu Polek z Amerykankami otrzymały upominki od władz związku oraz gorącą owację i gromkie 100 lat od ponad 12-tysięcznej publiczności.

 

 

Nie wszyscy uczestnicy tych turniejów mogli pojawić się w Łodzi. Mistrzyni Europy z 2003 roku Agata Mróz-Olszewska zmarła na białaczkę w 2008 roku. Z kolei Niemczyk, główny architekt sukcesów reprezentacji, zmarł siedem lat temu. Obecni byli natomiast asystenci selekcjonera - Alojzy Świderek i Ireneusz Kłos oraz lekarz kadry, pracujący z nią do dziś, Krzysztof Zając.

 

MC, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie