Kwalifikacje olimpijskie siatkarzy: Kto gra? Podział na grupy, zasady awansu na igrzyska

Inne
Kwalifikacje olimpijskie siatkarzy: Kto gra? Podział na grupy, zasady awansu na igrzyska
fot. Cyfrasport
Jakie są zasady kwalifikacji olimpijskich w siatkówce?

Siatkarze rozpoczynają rywalizację o igrzyska olimpijskie Paryż 2024. O awans powalczą 24 reprezentacje, które zagrają na trzech turniejach – w Brazylii, Japonii i Chinach. Jakie są zasady kwalifikacji olimpijskich w siatkówce? Kto awansuje na igrzyska? Jaki jest podział na grupy? Sprawdź system rozgrywek w interkontynentalnych turniejach kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich 2024 w Paryżu.

Dwadzieścia cztery drużyny narodowe, które są najwyżej sklasyfikowane w rankingu FIVB, zagrają w trzech turniejach interkontynentalnych. Zespoły podzielono na trzy grupy po osiem drużyn w każdej. Imprezy zostaną rozegrane w Rio de Janeiro (Brazylia), Tokio (Japonia) oraz w Xi’an (Chiny).

 

Zobacz także: Grbić odkrył karty! Skład reprezentacji Polski na kwalifikacje olimpijskie

 

Turniej kwalifikacyjne toczyć się będą w dniach 30 września – 8 października. Drużyny zagrają systemem "każdy z każdym",  rozegrają więc po siedem spotkań. Awans wywalczą po dwa najlepsze zespoły z każdej z grup. O kolejności w grupach decyduje najpierw liczba wygranych meczów, a następnie punkty, stosunek setów, stosunek małych punktów i wynik bezpośredniego meczu.

 

Kwalifikacje olimpijskie siatkarzy – podział na grupy:

 

grupa A (Rio de Janeiro, Brazylia): Brazylia, Włochy, Iran, Kuba, Ukraina, Niemcy, Czechy, Katar
grupa B (Tokio, Japonia): Japonia, USA, Słowenia, Serbia, Turcja, Tunezja, Egipt, Finlandia
grupa C (Xi’an, Chiny): Chiny, Polska, Argentyna, Holandia, Kanada, Meksyk, Belgia, Bułgaria.

 

W turnieju olimpijskim siatkarzy w Paryżu wystąpi dwanaście drużyn. Awans bez kwalifikacji zagwarantowany mają gospodarze imprezy – Francuzi.

 

Trzy turnieje kwalifikacyjne wyłonią sześciu kolejnych uczestników. Zostanie pięć wolnych miejsc, które będą przyznane na podstawie rankingu FIVB po fazie zasadniczej Ligi Narodów 2024. W pierwszej kolejności awans uzyskają drużyny z kontynentów, które nie mają jeszcze swych przedstawicieli, a następnie najlepsze drużyny w rankingu wśród tych, które nie wywalczyły miejsca w kwalifikacjach.

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie