Amerykanin rezygnuje z prestiżowego tytułu! Woli oddać hołd legendzie

Zimowe
Amerykanin rezygnuje z prestiżowego tytułu! Woli oddać hołd legendzie
fot. PAP
Amerykański himalaista Ed Viesturs ogłosił, że rezygnuje z tytułu pierwszej osoby na świecie, która zdobyła wszystkie ośmiotysięczniki. Numer 1 przyznano mu w Księdze Rekordów Guinnesa po tym, gdy wykreślono z niej nazwisko słynnego włoskiego wspinacza Reinholda Messnera.

Amerykański himalaista Ed Viesturs ogłosił, że rezygnuje z tytułu pierwszej osoby na świecie, która zdobyła wszystkie ośmiotysięczniki. Numer jeden przyznano mu w Księdze Rekordów Guinnesa po tym, gdy wykreślono z niej nazwisko słynnego włoskiego wspinacza Reinholda Messnera.

"Jestem mocno przekonany, że to Reinhold Messner pierwszy wszedł na wszystkie 14 ośmiotysięczników i to musi zostać uznane" - oświadczył Amerykanin.

 

Polemika na szczycie wybuchła, gdy nazwisko Messnera wykreślono z Księgi Rekordów Guinnessa, a jego miejsce zajął 64-letni Viesturs. Odebranie Messnerowi, dawnemu rywalowi Jerzego Kukuczki, pierwszeństwa to rezultat twierdzeń niemieckiego dziennikarza Eberharda Jurgalskiego, według którego Messner i drugi himalaista Hans Kammerlander nie zdobyli w 1985 roku szczytu Annapurna, bo brakowało im kilku metrów.

 

ZOBACZ TAKŻE: To największy problem Polski w kontekście organizacji igrzysk? "Boję się popisów"

 

“Nonsens” - tak 79-letni Messner skomentował tę opinię.

 

Zapewnił: "Jeśli ktoś wspiął się na Annapurnę, to na pewno byliśmy to ja i Hans".

 

„Nikt, kto zna się na himalaizmie nie zakwestionowałby naszego wyczynu. Jurgalski nic nie wie” - dodał.

 

Reinholda Messnera poparł Viesturs, który cytowany w środę przez agencję Ansa oświadczył: "On i inni himalaiści zrobili wszystko, by wspiąć się na prawdziwe szczyty w warunkach, jakie tam zastali".

 

O Włochu Amerykanin powiedział też: "Był on naszym prekursorem, nie tylko jeśli chodzi o styl, ale także z fizycznego i psychologicznego punktu widzenia wspinając się bez dodatkowego tlenu".

 

"Inni wspinacze, tacy jak ja, mogli podążać jego śladami inspirując się nim" - stwierdził Amerykanin oddając hołd włoskiej legendzie himalaizmu.

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie