Kto rywalem Polski do organizacji igrzysk? Trzy kandydatury

Inne
Kto rywalem Polski do organizacji igrzysk? Trzy kandydatury
fot. PAP
Kto zorganizuje letnie igrzyska olimpijskie w 2036 roku? Wśród kandydatów jest Polska

Polska będzie się starać o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2036 roku - ogłosił w Zakopanem prezydent Andrzej Duda. Na razie oficjalnie chęć goszczenia tej imprezy wyraziły trzy kraje. Nie jest jeszcze znana data, kiedy Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) dokona wyboru.

Zasady wyboru gospodarza letnich igrzysk w 2036 roku MKOl zatwierdził na sesji w Lozannie w czerwcu 2019. Jedną z decyzji, mającą zapewnić większą elastyczność w wyborze, było usunięcie z Karty Olimpijskiej terminu siedmiu lat przed igrzyskami na wskazanie organizatora, a także dopuszczenie do procedury wspólnych ofert kilku miast, regionów czy nawet więcej niż jednego kraju.

 

Powołano również 10-osobową komisję, która będzie nadzorować proces wyboru organizatora igrzysk w 2036 roku. Szefową została Chorwatka Kolinda Grabar-Kitarovic, jedna z sześciu członków MKOl wchodzących w jej skład. Pozostali to Hiszpanka Marisol Casado, Chińczyk Lingwei Li, Mikee Cojuangco-Jaworski z Filipin, Dominikańczyk Luis Mejia Oviedo i Filomena Fortes z Wysp Zielonego Przylądka. Spoza członków MKOl w komisji znalazły się cztery osoby, m.in. szef Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego Brazylijczyk Andrew Parsons i słynny przed laty kenijski biegacz Paul Tergat jako przedstawiciel Narodowych Komitetów Olimpijskich.

 

ZOBACZ TAKŻE: "Pod względem infrastrukturalnym będziemy w 100 procentach gotowi do organizacji igrzysk"

 

Do tej pory oficjalnie pojawiły się trzy kandydatury: meksykańska, gdzie igrzyska miałyby gościć w Guadalajarze, Meksyku, Monterrey i Tijuanie, indonezyjska, która zakłada, że impreza odbędzie się w Nusantarze, która w przyszłym roku ma zostać oficjalnie stolicą kraju, a także turecka z myślą o organizacji zawodów w Stambule.

 

Kilka innych krajów mocno rozważa przystąpienie do wyścigu o organizację największej sportowej imprezy globu za 13 lat. Jednym z nich jest Egipt jako przedstawiciel Afryki, która jeszcze nigdy nie gościła olimpijskich zmagań. W tym celu pod Kairem powstaje specjalny kompleks, nazwany miastem olimpijskim, aby zawody mogły być rozgrywane w jednym miejscu.

 

Z Azji nad kandydowaniem zastanawiają się południowokoreański Seul, wspólnie chińskie Chengdu i Chongqing, Ahmedabad z Indii oraz katarska Dauha.

 

W Europie swoje kandydatury rozważają m.in. Węgrzy (Budapeszt), Włosi (Florencja-Bolonia) czy Dania (Kopenhaga). Planów wspólnej kandydatury - w związku z setną rocznicą igrzysk w Berlinie w 1936 roku - nie porzuciły Niemcy i Izrael, gdzie zawody mogłyby się odbywać w stolicy lub jakimś innym niemieckim mieście i Tel Awiwie.

 

Natomiast z Ameryki Północnej wstępne zainteresowanie przeprowadzeniem igrzysk w 2036 roku wyraziły wspólnie Toronto i Montreal.

 

Na razie nie wiadomo, kiedy gospodarz igrzysk 2036 roku będzie wybrany. W 2021 - przy okazji przełożonych o rok igrzysk w Tokio - MKOl ogłosił od razu organizatorów zarówno zawodów w 2028 roku, jak i kolejnych w 2032.

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie