CAS odroczył sprawę rosyjskiej łyżwiarki figurowej

Zimowe
CAS odroczył sprawę rosyjskiej łyżwiarki figurowej
fot. PAP
Kamiła Walijewa

Rozprawa dotycząca stosowania niedozwolonych środków przez rosyjską łyżwiarkę figurową Kamiłę Walijewą została odroczona do listopada po tym, jak panel arbitrów zwrócił się o dodatkową dokumentację - ogłosił Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS).

Walijewa nie została ukarana przez macierzystą agencję antydopingową, mimo wykrycia w jej organizmie zabronionej substancji pod koniec 2021 roku. Od wtorku w Lozannie trzech arbitrów prowadziło przesłuchania przy drzwiach zamkniętych.

 

ZOBACZ TAKŻE: CAS zajmie się rosyjską łyżwiarką

 

Sprawa Walijewej odbiła się szerokim echem podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie w lutym 2022 roku. Pozytywny wynik testu 15-letniej wówczas łyżwiarki ujawniono dopiero po tym, jak zdobyła złoty medal w konkurencji drużynowej i przygotowywała się do startu indywidualnego.

 

Test wykonano 25 grudnia 2021 roku. W organizmie Walijewej wykryto obecność trimetazydyny, substancji stosowanej do łagodzenia dusznicy bolesnej i zakazanej przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) od 2014 roku, ponieważ wspomaga krążenie krwi. Łyżwiarka tłumaczyła, że przez przypadek zażyła leki na serce należące do jej dziadka.

 

Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA) nie zawiesiła wówczas zawodniczki, a tej decyzji nie podważył też CAS, umożliwiając Walijewej dalsze starty w Pekinie. W występach indywidualnych Rosjanka popełniła kilka błędów i zajęła czwarte miejsce.

 

Sprawa ożyła na początku bieżącego roku, gdy RUSADA ujawniła, że jej komisja dyscyplinarna nie nałożyła żadnych sankcji na Walijewą "poza anulowaniem jej wyników z dnia pobrania próbki", uznając, że "zawodniczka naruszyła przepisy antydopingowe, ale nie wynikało to z jej błędu lub zaniedbania".

 

W związku z tym WADA odwołała się do CAS, żądając czteroletniej dyskwalifikacji dla łyżwiarki, a wniosek poparła również Międzynarodowa Unia Łyżwiarska.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie