Wszystko już jasne! Poznaliśmy gospodarzy Euro 2028 oraz 2032

Piłka nożna
Wszystko już jasne! Poznaliśmy gospodarzy Euro 2028 oraz 2032
fot. Cyfrasport
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2028 roku odbędą się na Wyspach Brytyjskich, a cztery lata później gospodarzami będą Włochy i Turcja

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2028 roku odbędą się na Wyspach Brytyjskich, a cztery lata później gospodarzami będą Włochy i Turcja - potwierdził we wtorek Komitet Wykonawczy UEFA. Były to jedyne kandydatury.

Turniej w 2028 roku zorganizują federacje piłkarskie Anglii, Szkocji, Walii, Irlandii Północnej oraz Irlandii. Początkowo kandydaturę zgłosiła także Turcja, ale wycofała ją i wspólnie z Włochami zorganizuje kolejne mistrzostwa w 2032 roku.

 

ZOBACZ TAKŻE: Sensacyjne doniesienia w sprawie Messiego. To byłby hit!

 

Anglia była samodzielnym gospodarzem Euro w 1996 roku. W ostatnim turnieju w 2021 roku, przesuniętym z 2020 z powodu pandemii, na stadionie Wembley w Londynie rozegrano trzy mecze fazy grupowej, dwa 1/8 finału, oba półfinały i finał, w którym reprezentacja gospodarzy przegrała po rzutach karnych z Włochami (1:1 po dogrywce, karne 2-3). Trzy spotkania grupowe i jedno 1/8 finału kibice obejrzeli na Hampden Park w Glasgow.

 

Z kolei Włochy organizowały mistrzostwa Europy w 1968 i 1980. Były też jednym z 11 gospodarzy ostatniego turnieju. Na Stadionie Olimpijskim w Rzymie rozegrano mecz otwarcia Włochy - Turcja (3:0), dwa inne spotkania fazy grupowej oraz ćwierćfinał.

 

W 2028 roku turniej z udziałem 24 drużyn ma być rozgrywany na dziesięciu stadionach: sześciu w Anglii (Wembley, obiekty klubowe Aston Villi, Manchesteru City, Newcastle United, Tottenhamu Hotspur oraz budowany nowy obiekt Evertonu) oraz po jednym w Szkocji (Glasgow), Walii (Cardiff), Irlandii Północnej (Belfast) i Irlandii (Dublin).

 

Mniej wiadomo o włosko-tureckich mistrzostwach. Włochy i Turcja, która nigdy nie gościła tej imprezy, przez długi czas prowadziły odrębne kampanie promocyjne, zanim pod koniec lipca połączyły siły.

 

Gospodarzem najbliższych mistrzostw Europy w 2024 roku będą Niemcy

 

 

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie