Mistrzynie pokonane! Pierwsze trofeum w sezonie dla siatkarek Chemika

Superpuchar Polski siatkarek 2023 – triumf Grupy Azoty Chemika Police.

ŁKS Commercecon Łódź przegrał z Grupą Azoty Chemikiem Police 1:3 w meczu o AL-KO Superpuchar Polski siatkarek im. Andrzeja Niemczyka. Mistrzynie Polski uległy więc zdobywczyniom Pucharu Polski, a spotkanie rozegrano w łódzkiej Sport Arenie.

Premierowa odsłona meczu o AL-KO Superpuchar Polski nie rozczarowała kibiców. Nie brakowało efektownych akcji, a obie ekipy zaprezentowały grę na wysokim poziomie. Po wyrównanym początku (7:7), przewagę uzyskały siatkarki ŁKS (12:10, 14:11). Policzanki odrobiły jednak straty (17:17), a w końcówce uzyskały przewagę (19:20). Kluczowe akcje to skuteczna gra Chemika i as serwisowy Agnieszki Korneluk na zakończenie seta (20:25).

W drugiej odsłonie najpierw trzy akcje z rzędu wygrały policzanki (9:11), ale mistrzynie Polski zapisały na swym koncie pięć kolejnych punktów (14:11). W dalszej części seta to drużyna ŁKS Commercecon złapała właściwy rytm i dzięki skutecznej grze w ataku miała wyraźną przewagę (21:16). Utrzymały ją w końcówce, a Aleksandra Gryka zamknęła seta atakiem ze środka (25:20).

Set numer trzy to początkowo wyrównana gra obu zespołów (9:9, 14:14). Ważna dla losów tej części meczu okazała się punktowa seria policzanek (15:20), w której przeciwniczki nie uniknęły błędów. Łodzianki jeszcze próbowały odgryźć się zagrywką, ale siatkarki Chemika były w tej partii skuteczniejsze. Dobrze funkcjonowały skrzydła (Saliha Sahin, Martyna Łukasik), a ostatni punkt wywalczyła Bruna Honorio (20:25).

Na początku czwartej partii przewagę uzyskały siatkarki Chemika (5:8), które w środkowej części seta powiększyły punktowy dystans (8:13). Zawodniczki ŁKS Commercecon nie były już w stanie znaleźć patentu na rozpędzone rywalki. To był najbardziej jednostronny set tego starcia. W ostatniej akcji w linię zaatakowała Saliha Sahin i przypieczętowała zwycięstwo drużyny z Polic (17:25).

Skrót meczu o Superpuchar Polski siatkarek 2023:

MVP: Martyna Łukasik. Siatkarki Grupy Azoty Chemika Police po raz czwarty w historii wywalczyły Superpuchar Polski. Wcześniej triumfowały w latach 2014, 2015 i 2019. ŁKS Commercecon Łódź notuje słabszy okres – porażki w dwóch z trzech ligowych spotkań, a teraz w rywalizacji o pierwsze trofeum nowego sezonu.

ŁKS Commercecon Łódź – Grupa Azoty Chemik Police 1:3 (20:25, 25:20, 20:25, 17:25).

ŁKS: Roberta Ratzke, Valentina Diouf, Aleksandra Gryka, Amanda Campos, Julita Piasecka, Kamila Witkowska – Paulina Maj-Erwardt (libero) oraz Anastazja Hryszczuk, Paulina Zaborowska, Kinga Drabek, Aleksandra Dudek. Trener: Alessandro Chiappini.
Chemik: Marlena Kowalewska, Saliha Sahin, Agnieszka Korneluk, Elizabet Inneh-Varga, Natalia Mędrzyk, Iga Wasilewska – Martyna Grajber-Nowakowska (libero) oraz Martyna Łukasik, Dominika Pierzchała, Xia Ding, Monika Fedusio, Bruna Honorio Marques. Trener: Marco Fenoglio.