Reprezentacja wycofała się z eliminacji piłkarskiego mundialu. Szokujący powód

Piłka nożna
Reprezentacja wycofała się z eliminacji piłkarskiego mundialu. Szokujący powód
Fot. PAP
Reprezentacja wycofała się z eliminacji piłkarskiego mundialu. Szokujący powód

Erytrea wycofała się z piłkarskich kwalifikacji do mistrzostw świata 2026. Federacja oficjalnie nie podała powodu, ale dobrze poinformowane źródła utrzymują, że stało się to „w obawie, że gracze uciekną za granicę” - głosi dziennik "The Guardian".

Według źródeł bliskich drużynie narodowej federacja Erytrei wycofała swoją męską drużynę z eliminacji mundialu 2026 roku ze względu na obawę, że gracze będą próbowali ubiegać się o azyl polityczny podczas wyjazdów zagranicznych.

 

ZOBACZ TAKŻE: Szczere słowa Roberta Lewandowskiego: Zdajemy sobie sprawę, jak wyglądają nasze szanse w grupie 

 

We wspólnym oświadczeniu FIFA i Afrykańskiej Konfederacji Piłki Nożnej stwierdzono, że „wszystkie spotkania Erytrei zostały odwołane”. Komunikat ogłoszono zaledwie na kilka dni przed planowanym wyjazdem na pierwszy mecz z Marokiem, ale nie podano żadnego wyjaśnienia.

 

Podstawą ewentualnych zagranicznych ucieczek piłkarzy jest opresyjny reżim prezydenta Erytrei Isaiasa Afwerkiego, który narzuca wielu zawodnikom dożywotnią służbę wojskową.

 

Szacuje się, że od 2009 roku ponad 60 piłkarzy wykorzystało swój status cudzoziemców do ubiegania się o azyl. Ostatni przypadek dotyczy pięciu zawodniczek do lat 20, które uciekły na kilka godzin przed meczem w Ugandzie w listopadzie 2021 roku.

 

Erytrea, która w eliminacjach do mundialu miała zmierzyć się z Marokiem, Zambią, Kongo, Tanzanią i Nigrem, nie grała od towarzyskiego meczu z Sudanem w styczniu 2020 roku. Jej ostatni mecz w rozgrywkach o punkty miał miejsce we wrześniu 2019 roku w eliminacjach do MŚ 2022.

 

Erytrea nie jest klasyfikowana w rankingu FIFA, ponieważ nie rozegrała żadnego meczu w ciągu ostatnich 48 miesięcy. Wszystkie spotkania reprezentacja tego kraju musi grać za granicą ze względu na brak stadionu spełniającego standardy międzynarodowe.

mtu, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie