Trafiali w debiucie! Słynni polscy piłkarze z golem w pierwszym meczu w reprezentacji

Piłka nożna

W historii reprezentacji Polski jest wielu piłkarzy, którzy strzelili gola już w pierwszym występie w kadrze. Dla wielu z nich było to jedyne takie trafienie, dla niektórych początek snajperskich popisów w koszulce z białym orłem. Słynni piłkarze, którzy zdobyli bramkę w debiucie w reprezentacji Polski w galerii zdjęć.

Pierwszym piłkarzem, który swój debiut w reprezentacji Polski okrasił golem był w 1922 roku Józef Garbień, który zdobył zwycięską bramkę na 2:1 w meczu ze Szwecją. W okresie międzywojennym niezwykłym wyczynem popisali się Zygmunt Steuermann (1926, Turcja 6:1) i Józef Korbas (1937, Bułgaria 3:3), którzy w debiutach popisali się hattrickami. Co ciekawe, obaj nie zaistnieli na dłużej w kadrze i zagrali w niej po dwa mecze. Podobnych przypadków w tamtym czasie było znacznie więcej – aż dziesięciu zdobywców goli w debiucie w okresie międzywojennym zakończyło przygodę z reprezentacją na jednym meczu.

 

Zobacz także: 25 znanych polskich klubów piłkarskich, które nigdy nie zagrały w ekstraklasie

 

W późniejszych latach grono debiutantów z golem znacznie się powiększyło. W 1963 roku niezwykłym wyczynem popisał się Włodzimierz Lubański. Gdy zdobył bramkę w meczu z Norwegią (9:0), miał zaledwie 16 lat. Wielu piłkarzy trafiało w swym debiucie w meczu o punkty eliminacji mistrzostw świata czy Euro. Takiej sztuki dokonał m.in. Robert Lewandowski, który wpisał się na listę strzelców w wyjazdowym meczu z San Marino (2:0) w eliminacjach MŚ 2010.

 

Strzelenie gola w debiucie w reprezentacji Polski nie jest jakimś rzadkim wyczynem. Spośród ponad 900 piłkarzy, którzy wystąpili w kadrze, ponad 70 trafiło do bramki rywali już w pierwszym meczu.

 

35 znanych piłkarzy z golem w debiucie w reprezentacji Polski w galerii zdjęć:

 

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie