Skandaliczna decyzja międzynarodowej federacji! Rosjanie i Białorusini wracają do rywalizacji

Inne
Skandaliczna decyzja międzynarodowej federacji! Rosjanie i Białorusini wracają do rywalizacji
fot. PAP
Międzynarodowa Federacja Jeździecka (FEI) poinformowała, że wyraziła zgodę, aby Rosjanie i Białorusini rywalizowali w statusie neutralnym

Międzynarodowa Federacja Jeździecka (FEI) poinformowała, że wyraziła zgodę, aby Rosjanie i Białorusini rywalizowali w statusie neutralnym. Sankcje zabraniające organizowania międzynarodowych zawodów w tych krajach nadal obowiązują.

Warunki i harmonogram wdrożenia tej decyzji zostaną przedstawione do zatwierdzenia zarządowi FEI podczas telekonferencji w grudniu 2023 roku.

 

ZOBACZ TAKŻE: Legenda tenisa wprost o rywalizacji Świątek i Sabalenki. "Jest poza zasięgiem"

 

Zarząd FEI podczas posiedzenia w Meksyku dostosował swoje stanowisko do rekomendacji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który nalegał, aby federacje międzynarodowe rozważyły ponowne dopuszczenie sportowców rosyjskich i białoruskich do zawodów międzynarodowych pod pewnymi warunkami.

 

Dodatkowo federacja jeździecka odnotowała, że od czasu wprowadzenia ponad 18 miesięcy temu sankcji sytuacja w innych dyscyplinach sportu uległa zmianie i rosyjscy i białoruscy sportowcy indywidualni stopniowo wznawiają udział w rywalizacji międzynarodowej jako neutralni obok zawodników ukraińskich, bez znaczących zakłóceń.

 

MKOl początkowo wezwał do całkowitego zakazu startów rosyjskich i białoruskich sportowców po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczął inwazję na Ukrainę w lutym 2022 roku. Po ponad roku, 28 marca, MKOl złagodził jednak swoje stanowisko wobec Rosji i pomagającej jej Białorusi.

 

Prezes MKOl Sebastian Bach podkreślił jednak, że nie podjęto żadnej wiążącej decyzji w sprawie igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku i to od poszczególnych związków sportowych zależy, czy przyjmą ich zalecenia. Kwalifikacje olimpijskie w wielu dyscyplinach od dawna już trwają.

 

W niektórych dyscyplinach sportu, np. w szermierce, tenisie stołowym, taekwondo, boksie, judo czy zapasach, zezwolono na powrót Rosjan i Białorusinów do rywalizacji. Inne federacje utworzyły panele oceniające neutralność zawodników.

 

Zarząd FEI skorzystał z okazji, aby ponownie wyrazić swoje pełne wsparcie dla narodu ukraińskiego, który przeżywa dramat wojny z Rosją oraz podtrzymał deklaracje solidarności i wsparcia dla ukraińskiej społeczności jeździeckiej za pośrednictwem Funduszu Solidarnościowego FEI.

KP, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie