Iga Świątek najlepsza na świecie! Zdystansowała nawet Novaka Djokovicia

Iga Świątek w minionym sezonie miała najwięcej setów, wygranych do zera lub jednego

Mijający rok był wyjątkowo udany dla Igi Świątek. Polska tenisistka wygrała 68 meczów, triumfowała w sześciu turniejach (w tym jednym wielkoszlemowym) i odzyskała prowadzenie w rankingu WTA. Okazuje się, że nasza zawodniczka całkowicie zdominowała jeszcze jedno zestawienie.

Portal Championat podliczył, którzy tenisiści wygrywali w mijającym roku najbardziej przekonująco. Pod uwagę brano jedynie sety zakończone "bajglem" (wygraną 6:0) lub zwycięstwem 6:1. W zestawieniu "dominatorów" bezkonkurencyjna w 2023 roku była właśnie Iga Świątek! 22-letnia zawodniczka zaliczyła w zakończonym niedawno sezonie aż 54 takie sety. Na dorobek Polki składają się 23 "bajgle" i 31 setów, w których straciła tylko jednego gema. Świątek mogła się również pochwalić dwoma "rowerkami", czyli triumfami 6:0, 6:0. Sportsmenka z podwarszawskiego Raszyna odprawiła tak Anastazję Pawluczenkową w drugiej rundzie turnieju w Rzymie oraz Chinkę Xinyu Wang w trzeciej rundzie Rolanda Garrosa.

Drugie miejsce wśród kobiet zajęła Jessica Pegula, która w dorobku ma jednak... zaledwie 26 takich setów. Aryna Sabalenka, która przez chwilę zajmowała pierwsze miejsce w rankingu WTA, zakończyła sezon z 23 setami, wygranymi do zera lub do jednego.

Wśród panów liderami zestawienia "dominatorów" byli Jannik Sinner i Alex de Minaur - obaj wygrali 6:0 lub 6:1 po 25 setów. Co ciekawe, na dorobek Sinnera składają się dwa mecze z... de Minaurem. Włoch pokonał Australijczyka w finale turnieju ATP Masters w Toronto 6:4, 6:1 oraz 6:3, 6:0 w finale Pucharu Davisa.

Novak Djoković, lider rankingu ATP, zakończył sezon z 21 setami wygranymi do zera lub jednego, z czego aż sześć przypadło na wielkoszlemowy Australian Open.