Były prezydent założył klub i... po kilku miesiącach zdobył mistrzostwo kraju

Piłka nożna
Były prezydent założył klub i... po kilku miesiącach zdobył mistrzostwo kraju
Fot. PAP
Klub byłego prezydenta Turkmenistanu w pierwszym roku istnienia sięgnął po mistrzostwo kraju

Ta historia była wyjątkowo łatwa do przewidzenia. FK Arkadag, klub piłkarski, założony przez byłego prezydenta Turkmenistanu, już po kilku miesiącach istnienia zapewnił sobie mistrzostwo kraju.

Gurbanguly Berdimuhamedow, który rządził Turkmenistanem od 21 grudnia 2006 do 19 marca 2022 roku, założył klub FK Arkagad w kwietniu 2023 roku. Nazwa drużyny nawiązuje bezpośrednio do określenia, jakim tytułował się były prezydent. "Arkadag" oznacza "Bohatera-opiekuna".

 

ZOBACZ TAKŻE: Mieszkanie, samochód i 50 000 dolarów! Medalistka olimpijska sowicie nagrodzona

 

Droga klubu do mistrzostwa Turkmenistanu wygląda, jakby była żywcem wyjęta z komedii "Dyktator" z Sachą Baronem Cohenem: Berdimuhamedow zaprojektował herb i koszulki zespołu, a do drużyny ściągnięto praktycznie wszystkich najlepszych zawodników z ligi. Same rozgrywki zostały zaś rozpoczęte ze sporym opóźnieniem, by nowo powstały zespół mógł wziąć w nich udział. Efekt? Już po 20 kolejkach, w których FK Arkadag zdobył komplet punktów i z bilansem goli 70-15 prowadzi w Yokary Lidze, utworzony zaledwie kilka miesięcy temu klub zapewnił sobie mistrzostwo kraju.

 

- Zwycięstwa nas motywują. Zapewniliśmy już sobie zwycięstwo w lidze, ale do zdobycia mamy jeszcze krajowy puchar - powiedział Didar Durdyjew, napastnik FK Arkadag, cytowany przez "Dnevni Avaz".

 

Krajowy hegemon nie może jednak liczyć na miłość kibiców w całym Turkmenistanie. Portal Hronika Turkmenistana cytuje słowa jednego z fanów klubu Sagadam Turkmenbaszy, który powiedział, że sędziowie jawnie wspierają zespół byłego prezydenta kraju, a w starciu z Sagadam mieli nawet podyktować karnego z kapelusza, by FK Arkagad wymęczył jednobramkowe zwycięstwo.

RI, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie