Szwedka i Norweg wygrali sprint w Oestersund

Emma Ribom (w środku)

Szwedka Emma Ribom i Norweg Johannes Klaebo wygrali sprint techniką klasyczną w szwedzkim Oestersund, w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich. Polacy odpadli w eliminacjach.

Wśród kobiet zmagania zdominowały Szwedki. W najlepszej piątce były aż trzy reprezentantki "Trzech Koron". Po raz drugi w sezonie wygrała Ribom, wyprzedzając o 0,60 s Norweżkę Kristine Skistad. Na najniższym stopniu podium stanęła kolejna ze Szwedek, najszybsza w kwalifikacjach Linn Svahn - 0,81 s straty.

Do finału mężczyzn awansowała czwórka Norwegów i dwóch Amerykanów. Broniący Kryształowej Kuli Johannes Klaebo, najszybszy w eliminacjach, w decydującym biegu wprost zdeklasował rywali. Drugiego na mecie swojego rodaka Erika Valnesa wyprzedził aż o 3,35 s. Trzeci był Amerykanin James Schoonmaker - strata 4,80.

Z Polaków najbliżej uplasowania się w czołowej trzydziestce była Monika Skinder, która zajęła 38. miejsce. Weronika Kaleta była 51. W rywalizacji mężczyzn Maciej Staręga był 54, a tuż za nim został sklasyfikowany Kamil Bury. Robert Bugara zajął 71. pozycję.

Na niedzielę w Oestersund zaplanowano biegi indywidualne mężczyzn i kobiet techniką klasyczną na 10 km.