Tie-break rozstrzygnął mecz ZAKSY w Lidze Mistrzów! Kontuzja Aleksandra Śliwki

ZAKSA wygrała na wyjeździe z Knack Roeselare w meczu CEV Champions League.

W spotkaniu 3. kolejki Ligi Mistrzów siatkarze Knack Roeselare przegrali z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3. Wicemistrzowie Polski znów zagrali w mocno osłabionym składzie, a na domiar złego w pierwszym secie urazu palca doznał Aleksander Śliwka, który nie wyszedł na drugą partię. Gra kędzierzynian mocno falowała, ale zdołali oni doprowadzić do tie-breaka i odnieśli drugie zwycięstwo w grupie A.

Na przestrzeni pierwszego seta oglądaliśmy wyrównaną grę obu drużyn. Wynik oscylował wokół remisu do stanu 20:20. Seria ZAKSY rozpoczęła się od zepsutej zagrywki rywali, kolejne punkty przyniosła dobra gra blokiem, a w ostatniej akcji seta w linię zaserwował Bartosz Bednorz (20:25).

Drugą odsłonę kędzierzynianie rozpoczęli bez Aleksandra Śliwki, który doznał urazu palca. Ogromne osłabienie ZAKSY od początku wykorzystali gospodarze (5:1, 10:6), którzy grali coraz pewniej i wypracowaną zaliczkę utrzymywali w środkowej części seta. W końcówce ZAKSA próbowała gonić wynik, ale w kluczowym momencie asa posłał Stijn D’Hulst (23:18), a wynik na 25:21 ustalił Simon Plaskie.

Set numer trzy to również dobre otwarcie siatkarzy z Roeselare (10:5). W środkowej części seta nadal grali skutecznie i utrzymywali wyraźną przewagę (16:11). Później jednak zaczęli popełniać proste błędy, co nakręciło grę ZAKSY. Po ataku Dmytro Paszyckiego ze środka goście odrobili straty (20:20). Seta rozstrzygnęły dwie akcje od stanu 23:23. Po skutecznym ataku gospodarze mieli piłkę setową, a po chwili Krzysztof Zapłacki obił blok rywali, ale piłka nieszczęśliwie wylądowała w narożniku boiska (25:23).

W czwartej partii, po obiecującym początku ZAKSY (7:10), gospodarze odrobili straty (12:12). Rozpoczęła się wyrównana walka obu ekip, ale w końcówce znów odskoczyli przyjezdni. Gdy efektownym atakiem popisał się Paszycki, było 19:22. Kędzierzynianie utrzymali tę przewagę w ostatnich akcjach, kończąc seta punktowym blokiem (22:25).

Spotkanie rozstrzygnęło się więc w tie-breaku. Po skutecznym ataku Łukasza Kaczmarka goście mieli punkt zaliczki przy zmianie stron (7:8). Po ataku blok-aut Bednorza odskoczyli na dwa oczka, a po chwili Kaczmarek dołożył asa (9:12). Atakujący ZAKSY wywalczył też piłkę meczową, a po chwili zamknął to spotkanie skutecznym uderzeniem (10:15).

Skrót meczu Knack Roeselare - ZAKSA:

Najwięcej punktów: Seppe Rotty (26), Simon Plaskie (16), Pieter Coolman (12), Matthijs Verhanneman (12) – Knack Roeselare; Łukasz Kaczmarek (31), Bartosz Bednorz (20), Dmytro Paszycki (17) – ZAKSA. Dominacja kędzierzynian w bloku (4–13). MVP: Łukasz Kaczmarek (30/50 = 60% skuteczności w ataku + 1 as).

Triumfatorzy trzech ostatnich edycji Ligi Mistrzów, w poprzednich meczach tego sezonu pokonali u siebie grecki Olympiakos 3:1 oraz ulegli na wyjeździe drużynie Ziraat Bank Ankara 2:3. W kolejnym spotkaniu, zaplanowanym na 19 grudnia, kędzierzynianie podejmą turecki klub na własnym terenie.

Knack Roeselare – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3 (20:25, 25:21, 25:23, 22:25, 10:15)

Knack: Henri Treial, Stijn D’Hulst, Matthijs Verhanneman, Pieter Coolman, Seppe Rotty, Simon Plaskie – Dennis Deroey (libero) oraz Jasper Wijkstra, Hugo Fischer. Trener: Steven Vanmedegael.
ZAKSA: Aleksander Śliwka, Twan Wiltenburg, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Bednorz, Dmytro Paszycki, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Radosław Gil, Krzysztof Zapłacki, Korneliusz Banach. Trener: Tuomas Sammelvuo.