Rywale Polaków w żałobie. Zmarł były prezes krajowej federacji piłki nożnej

Piłka nożna
Rywale Polaków w żałobie. Zmarł były prezes krajowej federacji piłki nożnej
Fot. PAP
Estoński futbol pogrążył się w żałobie po śmierci byłego prezesa krajowej federacji

Estończycy, pierwsi rywale reprezentacji Polski w barażach o Euro 2024, pogrążyli się w żałobie. 20 stycznia zmarł Peeter Kuttis, były prezes Estońskiego Związku Piłki Nożnej (EJL).

Kuttis był wyjątkowo zasłużonym dla EJL działaczem. W końcówce lat 80., a więc jeszcze przed rozpadem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i formalnym odzyskaniem przez Estonię niepodległości, należał do grona osób, którzy walczyli - zresztą z powodzeniem - o przywrócenie struktur Estońskiego Związku Piłki Nożnej. W latach 1990-2017 był członkiem zarządu EJL, a w latach 1994-2003 jego prezesem. W 2003 roku, po zakończeniu dziewięcioletnich rządów w estońskim futbolu, w dowód uznania dla jego zasług ogłoszono go pierwszym w historii Honorowym Prezesem Estońskiego Związku Piłki Nożnej.

 

ZOBACZ TAKŻE: Scenariusz na marzec. Casting na happy end ze znakami zapytania

 

Kuttis angażował się również w działania europejskiej centrali piłkarskiej. W latach 2002-2006 był członkiem Grupy Roboczej UEFA do spraw Fair Play i Etyki.

 

"Estoński Związek Piłki Nożnej składa najszczersze kondolencje rodzinie i przyjaciołom Peetera Kuttisa oraz wszystkim przedstawicielom naszej futbolowej rodziny, którzy odczuli tę stratę. Ku pamięci naszego Honorowego Prezesa flagi narodowe na stadionie A. Le Coq Arena zostaną opuszczone do połowy masztu, zaś w głównym gabinecie Związku zapalony zostanie pamiątkowy znicz" - czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie EJL.

 

 

 

 

Peeter Kuttis zaszczepił pasję do sportu również swoim synom: Kert był piłkarzem, reprezentantem Estonii do lat 19, zaś Kim-Erik grał profesjonalnie w koszykówkę.

 

Poza działalnością związaną z futbolem Kuttis był między innymi kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Tallinie oraz sędzią Sądu Miejskiego w stolicy Estonii.

 

Piłkarska reprezentacja Estonii będzie rywalem Polaków w półfinale baraży o Euro 2024. Biało-Czerwoni zmierzą się z "Niebieskimi Koszulami" 21 marca na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. Zwycięzca tego spotkania powalczy o awans w wyjazdowym meczu z wygranym starcia Walia - Finlandia.

Robert Iwanek/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie