Finał Australian Open 2024: Daniił Miedwiediew - Jannik Sinner. Relacja live i wynik na żywo

Daniił Miedwiediew pokonał Niemca Alexandra Zvereva 5:7, 3:6, 7:6 (7-4), 7:6 (7-5), 6:3 w półfinale wielkoszlemowego Australian Open. W wielkim finale rosyjski tenisista zagra z Włochem Jannikiem Sinnerem, który wyeliminował lidera światowego rankingu Serba Novaka Djokovica. Relacja live i wynik na żywo meczu Daniił Miedwiediew - Jannik Sinner na Polsatsport.pl.

Niespełna 28-letni Rosjanin, który w ćwierćfinale pokonał Huberta Hurkacza 7:6 (7-4), 2:6, 6:3, 5:7, 6:4, stanie przed  szansą drugiego w karierze triumfu w imprezie wielkoszlemowej. Po raz pierwszy w karierze triumfował w 2021 roku w US Open.

W Australian Open dotarł do finału w 2021 i 2022 roku, ale oba mecze przegrał.

W trwającej edycji w Melbourne jest rozstawiony z numerem trzy, natomiast Zverev, który w poprzedniej rundzie wyeliminował wicelidera rankingu Hiszpana Carlosa Alcaraza, był turniejową "szóstką".

Piątkowy pojedynek trwał cztery godziny i 20 minut. Przez długi czas wydawało się, że lepszy będzie Zverev. Urodzony w Hamburgu niemiecki tenisista pochodzenia rosyjskiego wygrał dwa pierwsze sety, prezentując się lepiej od rywala.

Oba miały dość podobny przebieg - Zverev był aktywniejszy, grał ofensywniej, a Miedwiediew skupiał się głównie na obronie, często stojąc za końcową linią. Niektóre wymiany były bardzo długie, miały po 40 uderzeń z obu stron, a jedna nawet 51.

Od trzeciego seta sytuacja na korcie zaczęła przybierać inny obrót. Głównie za sprawą zmiany taktyki przez Rosjanina, który postanowił odważniej atakować i częściej niż wcześniej biegać do siatki.

W tej partii nie było żadnych przełamań, więc zawodnicy przystąpili to pierwszego w piątkowym meczu tie-breaka. Od stanu 4-4 Miedwiediew wygrał trzy punkty z rzędu. Czwarty set znów był bardzo wyrównany i ponownie zakończony tie-breakiem. W nim Zverev stanął przed dużą szansą na końcowy sukces. Prowadził bowiem 5-4 i miał dwa swoje serwisy. Wszystko było w jego rękach, ale rywal po raz kolejny pokazał wielką odporność i determinację. Wygrał trzy kolejne akcje, doprowadzając do piątej partii.

W niej decydujący okazał się piąty gem. Przy stanie 2:2 Miedwiediew przełamał serwis przeciwnika. To był emocjonujący moment - Zverev popełnił kilka prostych błędów. W jednej z akcji stał przy siatce i mógł dopełnić formalności, ale... pomylił się.

Zdenerwowany niemiecki tenisista uderzył wówczas kilka razy rakietą o siatkę. Doszło do krótkiej przerwy, w tym czasie organizatorzy musieli sprawdzić jej stan.

Po przełamaniu rywala Miedwiediew kontrolował już przebieg spotkania i ostatecznie wygrał 6:3.

To była już 19. konfrontacja obu tenisistów. Korzystniejszy bilans ma Rosjanin (12-7).

Zverevowi, mistrzowi olimpijskiego w singlu z Tokio, nie udało się więc awansować do drugiego w karierze finału wielkoszlemowego. W 2020 roku przegrał decydujący mecz w US Open.

Wcześniej w piątek Novak Djokovic, po serii 33 zwycięskich pojedynków w historii imprezy w Australii, przegrał z Jannikiem Sinnerem 1:6, 2:6, 7:6 (8-6), 3:6.

Poprzednia porażka 36-letniego zawodnika z Belgradu w tym turnieju miała miejsce 22 stycznia 2018 roku, gdy niespodziewanie uległ w 1/8 finału Koreańczykowi Chungowi Hyeonowi.

Później triumfował w AO w latach 2019-21 i 2023, natomiast w 2022 roku nie mógł wystąpić w Melbourne z powodu braku szczepienia na COVID-19. Łącznie "Nole" 10-krotnie był najlepszy w Australian Open, a w sumie ma w dorobku rekordowe 24 tytuły wielkoszlemowe w singlu.

22-letni Sinner, czwarty tenisista światowego rankingu, po raz pierwszy w karierze zagra w finale Wielkiego Szlema.

W rywalizacji z Medwiediewem Włoch ma niekorzystny bilans - grał dotychczas dziewięć razy i tylko trzykrotnie wygrał.

Relacja i wynik na żywo meczu Daniił Miedwiediew - Jannik Sinner w niedzielę na Polsatsport.pl. Początek o 9:30.