Był legendą. Zmarł zwycięzca Rajdu Paryż-Dakar sprzed lat

Moto
Był legendą. Zmarł zwycięzca Rajdu Paryż-Dakar sprzed lat
fot. PAP/X.com/Dakar
Był legendą. Zmarł zwycięzca Rajdu Paryż-Dakar sprzed lat

W wieku 80 lat zmarł Jan De Rooy, były holenderski kierowca rajdowy, a także przedsiębiorca. Wiele razy startował w rajdzie Paryż-Dakar, w 1987 roku został jego zwycięzcą w kategorii samochodów ciężarowych. 

Pochodzący z Eindhoven De Rooy po raz pierwszy wystartował w słynnym rajdzie (wówczas znanym jeszcze jako Rajd Paryż-Dakar) w 1982 roku i już w debiucie zajął trzecie miejsce w kategorii ciężarówek. Największy sukces odniósł 37 lat temu, gdy nie tylko zwyciężył wśród załóg auto ciężarowych z przewagą ponad 14 godzin nad drugim zawodnikiem, ale też zajął bardzo wysokie 11. miejsce w klasyfikacji generalnej. Dokonał tego jadąc autem DAF Twin Turbo II.

 

ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje utytułowany sportowiec. Był medalistą mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich

 

W kolejnej edycji rajdu w pewnym momencie był nawet trzeci w "generalce", jednak wycofał się, tak jak cała ekipa DAF-a, po fatalnym wypadku jednej z załóg holenderskiego producenta na siódmym etapie, w wyniku którego zginął pilot Kees van Loevezijn, a dwaj pozostali członkowie załogi zostali poważnie ranni.

 

De Rooy wrócił na trasę Rajdu Dakar dopiero w 2002 roku, przekonany przez swojego syna Gerarda. Ostatni raz wystąpił w Dakarze w roku 2009. Gerard kontynuował rodzinne tradycje w rajdzie, zwyciężając w nim wśród aut ciężarowych w 2012 i 2016 roku.

Hołd holenderskiemu kierowcy oddano m.in. w mediach społecznościowych Rajdu Dakar, nazywając go legendą tego sportowego wydarzenia. "Pełen pasji, nie tylko uczestniczył w rajdzie i wygrał go w 1987 roku, ale też odegrał wielką rolę w konstrukcji kilku aut ciężarowych i znacząco podnosząc poziom tej kategorii" - napisano.

 

 

Od 1965 roku Jan De Rooy prowadził firmę transportową, którą w latach 20. XX wieku założył jego ojciec. Przedsiębiorstwo miało wówczas 14 ciężarówek i zatrudniało 30 osób. Obecnie flota G.M. De Rooy & Zonen, którą obecnie kierują Gerard i Anneke De Rooy (córka Jana) składa się z 450 aut i ma swoje bazy nie tylko w Holandii, ale też w Wielkiej Brytanii, Francji, w Polsce i we Włoszech.

Jak poinformowała rodzina, Jan De Rooy zmarł po krótkiej chorobie.

Grzegorz Wojnarowski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie