Zadecydował złoty set! Siatkarki Grot Budowlanych nie zagrają w finale Pucharu CEV

Siatkarki Grot Budowlanych Łódź przegrały półfinałową rywalizację z Viteos Neuchatel w Pucharze CEV.

W rewanżowym meczu półfinału Pucharu CEV siatkarki Viteos Neuchatel UC przegrały z Grot Budowlanymi Łódź 1:3. Pierwsze spotkanie zakończyło się wygraną szwajcarskiej drużyny 3:1, co oznaczało, że finalistę wyłonił złoty set. W nim gospodynie wygrały 15:13 i wyeliminowały polski klub z rozgrywek.

Na początku spotkania gra obu ekip falowała. Lepiej zaczęły gospodynie (5:3), później poszła punktowa seria łodzianek, zwieńczona asem Jeleny Blagojević (9:12), ale gospodynie szybko odrobiły straty (13:13). Dalsza część seta to jednak skuteczniejsza gra Grot Budowlanych, które znów odskoczyły (13:17, 16:21) i utrzymały przewagę w końcówce. Przestrzelona zagrywka gospodyń ustaliła wynik na 21:25.

W drugiej odsłonie gospodynie miały minimalną przewagę na początku, ale sytuacja uległa zmianie, gdy Mackenzie May popisała się trzema asami serwisowymi (8:11). Łodzianki przejęły inicjatywę, grały skutecznie w ofensywie i utrzymywały przewagę (13:18, 15:21). W ostatniej akcji skutecznie zaatakowała May i set znów zakończył się wynikiem 21:25.

Po wyrównanym początku, w trzeciej partii przewagę uzyskały siatkarki z Neuchatel. Poprawiły zagrywkę, grały skuteczniej w ataku, wygrały akcji z rzędu i prowadziły 14:9. Gra łodzianek się posypała, na dodatek w jednej z akcji kontrowersyjną decyzję na korzyść gospodyń podjęła arbiter spotkania Raquel Portela (15:11). Rozpędzone gospodynie pewnie zmierzały po zwycięstwo. W końcówce różnica dobiła do dziesięciu oczek (23:13), a w ostatniej akcji skutecznie zaatakowała Tessa Grubbs (25:17).

Siatkarki Grot Budowlanych udanie rozpoczęły czwartą odsłonę; uzyskały przewagę po dobrych zagrywkach Eweliny Wilińskiej (5:8). Przyjezdne przez pewien czas utrzymywały przewagę (11:14), ale ekipa ze Szwajcarii odrobiła straty (16:16). W końcówce odskoczyły na dwa oczka, po punktowym bloku prowadziły 21:19. Łodzianki odrobiły jednak straty i wyszarpały zwycięstwo w końcówce. Dwie ostatnie akcje skończyła May (23:25).

Łodzianki odrobiły straty z pierwszego spotkania i o tym, kto zagra w finale Pucharu CEV zadecydował złoty set. Lepiej rozpoczęły go gospodynie (3:0), ale cztery kolejne akcje wygrały łodzianki (3:4). W końcówce przewagę trzech punktów uzyskała drużyna ze Szwajcarii (12:9), ale przyjezdne odrobiły straty – po ataku Blagojević było 13:13. Losy rywalizacji rozstrzygnęły się w dwóch ostatnich akcjach. Madeline Haynes zaatakowała blok-aut, a po chwili siatkarki Viteos Neuchatel zatrzymały blokiem atak rywalek (15:13).

Najwięcej punktów: Madeline Haynes (22), Tia Scambray (21), Tessa Grubbs (19) – Viteos; Mackenzie May (19), Małgorzata Lisiak (15), Ana Bjelica (13), Jelena Blagojevic (11) – Grot Budowlani. MVP: Tia Scambray.

Skrót meczu Viteos Neuchatel - Grot Budowlani:

W drugim półfinale Pucharu CEV rywalizują włoski Reale Mutua Fenera Chieri oraz Levallois Paris Saint-Cloud z Francji. W pierwszym meczu drużyna z Italii wygrała przed własną publicznością 3:2. Rewanż zostanie rozegrany w środę.

Viteos Neuchatel UC – Grot Budowlani Łódź 1:3 (21:25, 21:25, 25:17, 23:25); złoty set – 15:13.

Viteos: Tia Scambray, Fabiana Branca, Tessa Grubbs, Madeline Haynes, Jasmine Gross, Meline Pierret – Caroline Delley (libero) oraz Chiara Petitat, Sarah Troesch, Tabea Dalliard, Alix De Micheli. Trener: Lauren Bertolacci.
Budowlani: Ana Bjelica, Jelena Blagojević, Małgorzata Lisiak, Ewelina Wilińska, Mackenzie May, Kinga Różyńska – Justyna Łysiak (libero) oraz Martyna Łazowska, Marta Pol, Weronika Sobiczewska. Trener: Maciej Biernat.