Milowy krok w stronę play-off PlusLigi! Po tym zwycięstwie umocnili się w ósemce

Siatkarze PSG Stali Nysa Maciej Muzaj, Nicolas Zerba i Michał Gierżot oraz Alexandre Ferreira z Bogdanki LUK Lublin podczas meczu 26. kolejki PlusLigi.

W meczu otwierającym 26. kolejkę PlusLigi PSG Stal Nysa przegrała z Bogdanką LUK Lublin 1:3. Na przestrzeni tego spotkania gra obu ekip falowała. Gospodarze trochę na własne życzenie przegrali drugą partię. Drużyna z Lublina po tym zwycięstwie jest coraz bliżej gry w play-off, a Stal utrudniła sobie sytuację w walce o ósemkę.

Premierowa odsłona toczyła się przy wyraźnej przewadze drużyny z Lublina. Goście szybko uzyskali kilka oczek zaliczki – po punktowej zagrywce Alexandre Ferreiry było 3:6; później asy dołożyli jeszcze Marcin Kania (5:9) i Mateusz Malinowski (10:15). Lublinianie byli też skuteczniejsi w ataku, lepiej prezentowali się w bloku, w efekcie spokojnie zmierzali po wygraną. Seta zamknął skutecznym atakiem Jan Nowakowski (21:25).

Na początku drugiej partii minimalną przewagę uzyskali nysanie (5:3), ale goście wyrównali po asie Marcina Komendy (7:7). Przez pewien czas wynik krążył wokół remisu (13:13), a w środkowej części seta przewagę zaczęli budować skutecznie grający siatkarze Stali. Po asie Michała Gierżota gospodarze prowadzili 16:13, a gdy punktową zagrywkę dołożył Kamil Kosiba – 19:14. Lublinianie zerwali się do walki, w końcówce zmniejszyli różnicę do dwóch oczek (23:21), ale w dwóch kolejnych akcjach popełnili błędy, które rozstrzygnęły seta (25:21).

Siatkarze z Nysy przeważali również od początku trzeciego seta (5:1). Utrzymywali ją w kolejnych akcjach (11:8, 15:11). W środkowej części tej partii kilka razy zaiskrzyło pod siatką, a arbiter musiał rozładować nerwową sytuację żółtymi kartkami. Stal prowadziła pewnie, ale w pewnym momencie pojawiły się problemy ze skończeniem ataków i goście odrobili straty (19:19). W końcówce nie brakowało emocji. Ferreira asem dał piłę setową przyjezdnym (23:24), ale Maciej Muzaj skutecznym atakiem rozpoczął rywalizację na przewagi. Rozstrzygnął ją koszmarny błąd gospodarzy (25:27).

Początek trzeciej odsłony dla drużyny z Nysy (8:5), ale goście wyrównali, gdy po raz kolejny w tym meczu w polu serwisowym błysnął Ferreira (8:8). Znów oglądaliśmy wyrównaną grę, ale w końcówce minimalną przewagę uzyskali przyjezdni (17:19). W końcówce znów nie brakowało emocji. Po ataku Ferreiry było 20:23, gospodarze złapali kontakt (22:23), ale zepsuta zagrywka dała rywalom piłkę meczową. Muzaj przedłużył rywalizację, ale w kolejnej akcji Damian Schulz skutecznym atakiem rozstrzygnął mecz (23:25).

Skrót meczu PSG Stal - Bogdanka LUK:

Najwięcej punktów: Maciej Muzaj (17), Zouheir El Graoui (12), Michał Gierżot (12), Nicolas Zerba (11) – PSG Stal; Tobias Brand (15), Alexandre Ferreira (15), Damian Schulz (15), Marcin Kania (12), Jan Nowakowski (10) – Bogdanka LUK. Dominacja gości w polu serwisowym (4–11, 5 asów Ferreira). MVP: Damian Schulz (11/16 = 69% skuteczności w ataku + 1 as + 3 bloki).

Bogdanka LUK Lublin po tym zwycięstwie zajmuje piąte miejsce w tabeli. Ma na koncie 47 punktów i aż o dziesięć oczek wyprzedza dziewiątą w ligowej stawce PSG Stal Nysa.

PSG Stal Nysa – Bogdanka LUK Lublin 1:3 (21:25, 25:21, 25:27, 23:25)

PSG Stal: Tsimafei Zhukouski, Zouheir El Graoui, Nicolas Zerba, Maciej Muzaj, Michał Gierżot, Konrad Jankowski – Kamil Dembiec (libero) oraz Remigiusz Kapica, Kamil Kosiba, Wojciech Włodarczyk, Patryk Szczurek. Trener: Daniel Pliński.
Bogdanka LUK: Tobias Brand, Jan Nowakowski, Mateusz Malinowski, Alexandre Ferreira, Marcin Kania, Marcin Komenda – Thales Hoss (libero) oraz Maciej Krysiak, Jakub Nowosielski, Damian Schulz. Trener: Massimo Botti.