Wszystko już jasne! Derby Poznania rozstrzygnięte

Lech Poznań wygrał z Wartą Poznań 2:0

Lech Poznań wygrał z Wartą Poznań 2:0 w meczu 25. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Bohaterem spotkania był Kristoffer Velde, który zdobył obie bramki. Skrót meczu Lech Poznań - Warta Poznań w załączonym materiale wideo.

Odkąd Warta wróciła do PKO BP Ekstraklasy w lecie 2020 roku, w dotychczasowych derbach Poznania nie zdobyła choćby punktu. Tradycji stało się zadość, a dwie bramki Kristoffera Velde zadecydowały o kolejnym zwycięstwie Lecha.

Dla obu zespołów miał to być mecz "na przełamanie". Goście po siedmiu derbowych porażkach z rzędu chcieli w końcu przerwać tę złą serię, tym bardziej, że rywal zza miedzy miał swoje problemy. Podopieczni Mariusza Rumaka miewali ostatnio ogromny kłopot ze strzelaniem goli – nie dokonali tego w trzech ostatnich ligowych spotkaniach.

Gospodarze wyszli na boisko nastawieni ofensywnie. Od pierwszych minut niezwykle aktywny był Velde, ale brakowało mu czasami chłodnej głowy przy finalizacji akcji. W niezłej sytuacji uderzył zza pola karnego wysoko nad bramką. Norweg czasami próbował dogrywać do lepiej ustawionych kolegów, ale brakowało mu dokładności, a czasami za późno podejmował decyzje.

"Kolejorz" przez długie fragmenty posiadał wyraźną przewagę, ale nie od dziś wiadomo, że Warta słynie z solidnej organizacji gry w defensywie. Podopieczni Dawida Szulczka przez pierwsze pół godziny skupili się głównie na powstrzymywaniu ataków gospodarzy i sporadycznie pojawiali się w polu karnym przeciwnika. Z dystansu okazji szukali Mohamed Mezghrani oraz Kajetan Szmyt, ale Bartosz Mrozek nie dał się zaskoczyć.

Pod koniec pierwszej odsłony warciarze wywalczyli kilka rzutów rożnych, momentami było groźnie w polu karnym, ale defensywa gospodarzy nie popełniała błędów. Mimo to, gra Lecha przed przerwą mocno zirytowała większość kibiców obecnych na stadionie, bo wygwizdali schodzących do szatni swoich piłkarzy.

Na początku drugiej połowy Maciej Żurawski z ok. 25 metrów mocno uderzył, ale w środek bramki i nie sprawił Mrozkowi większych kłopotów. Potem inicjatywę przejął Lech. W 52. minucie Velde wykorzystał znakomite podanie od Marchwińskiego i pokonał Grobelnego. Chwilę później Norweg idealnie dograł do Adriela Ba Louy, lecz Iworyjczyk fatalnie przyjął piłkę i "Zieloni" mogli odetchnąć.

Mimo straty gola, obraz gry nie uległ zmianie. Piłkarzom Warty brakowało odwagi i siły przebicia w ataku. Bardziej aktywni byli lechici, ale też nie forsowali tempa i nie stwarzali zbyt wielu klarownych okazji.

Trener Szulczek szykował poczwórną zmianę, ale zanim nowi zawodnicy pojawili się na boisku, Lech podwyższył wynik. Kontratak zainicjował Alan Czerwiński, który podał do Velde. Norweski skrzydłowi nie najlepiej przyjął piłkę, ale zdołał ograć Dimitriosa Stavropoulosa i precyzyjnym uderzeniem w tzw. długi róg po raz drugi wpisał się na listę strzelców.