Motor Lublin trzeci raz z rzędu najlepszy

Żużel
Motor Lublin trzeci raz z rzędu najlepszy
fot. PAP

Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin, w składzie: Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera, Jack Holder, zdobyli w Poznaniu po raz trzeci z rzędu mistrzostwo Polski par klubowych. Srebrny medal wywalczył Apator Toruń, a trzecie miejsce zajęła Betard Sparta Wrocław.

Do zwycięstwa lublinian poprowadził czterokrotny mistrz świata Zmarzlik, który w Poznaniu był poza zasięgiem dla pozostałych uczestników zawodów. Lider Motoru zdobył komplet 18 punktów, ale to mogło nie wystarczyć do zdobycia kolejnego złotego medalu. Będący w dobrej formie u progu sezonu Dominik Kubera na stadionie na Golęcinie spisywał się przeciętnie, ale w dwóch ostatnich biegach przyjechał już za plecami Zmarzlika i Motor dwukrotnie wygrał 5:1.

 

Przed ostatnim wyścigiem szansę za zrównanie się punktami z liderem mieli żużlowcy Apatora, którzy musieli pokonać Włókniarza Częstochowa 5:1. To jednak częstochowianie, którzy walczyli już tylko o prestiż, lepiej zaczęli bieg i w pewnym momencie prowadzili 4:2. Kacper Woryna spadł jednak na ostatnie miejsce, ale torunianie nie byli w stanie dogonić Leona Madsena i musieli zadowolić się srebrnym medalem.

 

Długo w czołówce utrzymywali się żużlowcy Betardu Sparty Wrocław, ale w 17. wyścigu Maciej Janowski i Artiom Łaguta gładko przegrali z Motorem i pozostała im już tylko walka o brązowy medal.

 

Motor triumfował w MPPK po raz trzeci z rzędu. Dwa lata temu wygrał właśnie w stolicy Wielkopolski, a przed rokiem w Rzeszowie. Niedzielne zawody były 51. edycją żużlowych zmagań par w Polsce. W klasyfikacji medalowej liderem jest Polonia Bydgoszcz, która zdobyła 19 medali, w tym 11 złotych sześć srebrnych i dwa brązowe.

 

Od kilku lat w MPPK nie rozgrywa się eliminacji, ale od razu finał. Występują w nim cztery najlepsze drużyny z ostatniego sezonu ekstraligi plus zespół, który najwyżej uplasował się w ubiegłorocznym finale MMPK, a nie znalazł się w czwórce ekstraligi – z tego zapisu skorzystała leszczyńska Unia. Stawkę uzupełnili mistrz pierwszej ligi NovyHotel Falubaz Zielona Góra oraz gospodarz turnieju Ates Energy Group PSŻ Poznań. Kluby mogą też wystawić w turnieju po jednym zagranicznym żużlowcu, wcześniej o medale rywalizowano wyłącznie w krajowych składach.

 

Wyniki MPPK:

1. Orlen Oil Motor Lublin 25 pkt
Bartosz Zmarzlik 18, Dominik Kubera 6, Jack Holder 1

2. Apator Toruń 23
Robert Lambert 11, Patryk Dudek 8, Emil Sajfutdinow 4

3. Betard Sparta Wrocław 22
Maciej Janowski 9, Daniel Bewley 8, Artiom Łaguta 5

4. Tauron Włókniarz Częstochowa 17
Leon Madsen 10, Kacper Woryna 7, Maksym Drabik ns

5. Fogo Unia Leszno 17
Andrzej Lebiediew 9, Bartosz Smektała 6, Grzegorz Zengota 2

6. Ates Energy Group PSŻ Poznań 12
Aleksandr Łoktajew 9, Szymon Szlauderbach 2, Mateusz Dul 1

7. NovyHotel Falubaz Zielona Góra 10
Jarosław Hampel 7, Przemysław Pawlicki 2, Rasmus Jensen 1

Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie