To był najdłużej utrzymujący się rekord świata. Właśnie został pobity!

Inne
To był najdłużej utrzymujący się rekord świata. Właśnie został pobity!
fot. PAP/EPA
Czekali na to 38 lat! Rekord świata wreszcie pobity.

W nocy z niedzieli na poniedziałek został pobity najdłużej utrzymujący się rekord świata w męskich sportach. Bohaterem stał się Litwin Mykolas Alekna, który podczas mityngu Oklahoma Throws Series w Ramonie w Stanach Zjednoczonych po blisko 38 latach oddał najdłuższy w historii rzut dyskiem.

Na ten moment fani lekkoatletycznych zmagań czekali od czerwca 1986 roku. Panujący do nocy z niedzieli na poniedziałek Juergen Schultz został zepchnięty z mistrzowskiego miejsca - jego rekord w rzucie dyskiem na odległość 74,08 metra został pobity, i to w doskonałym stylu. 

 

ZOBACZ TAKŻE: Dramat dominatorki! Nie wystąpi na IO w Paryżu. "Jestem załamana"

 

Niespełna 22-letni Mykolas Alekna zmagania w Oklahomie rozpoczął od pobicia osiemnastoletniego rekordu Europy U23 i uzyskania czwartego wyniku w historii rzutów dyskiem. Litwin posłał "metal" na odległość 72,21 metrów. W kolejnych próbach dyskobol uzyskał 70,32 metra, 72,89 metrów (odległość bijąca rekord uzyskany chwilę wcześniej) i 70,51 metrów. Na najlepsze trzeba było czekać do piątego rzutu. 

 

 

W nim Alekna rzucił zawrotne 74,35 metra! Taka odległość dała mu rekord świata i rekord Litwy, który odebrał...swojemu tacie Virgilijusowi Aleknie - dwukrotnemu mistrzowi olimpijskiemu (Sydney 2000, Ateny 2004), dwukrotnemu mistrzowi świata (Paryż 2003, 2005) i mistrzowi Europy (Goeteberg 2006). Fenomenalny rzut Litwina musi zostać jeszcze potwierdzony w trakcie procedury ratyfikacyjnej i po pozytywnym jej przejściu zostanie uznany za oficjalny rekord świata.

W ostatnim podejściu 22-latek rzucił dysk na 70,5 metra.

 

Młody Litwin do pełnego już worka rekordów dodał jeszcze swój autorski - jako pierwszy dyskobol w historii przekroczył 70 metrów we wszystkich sześciu próbach. 

Alekna w swojej seniorskiej karierze wywalczył już srebro i brąz mistrzostw świata (Eugene 2022, Budapeszt 2023) oraz złoto mistrzostw Europy (Monachium 2022). 

Karolina Zielonka/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie