Wreszcie były emocje! Cztery sety w trzecim starciu o brąz Tauron Ligi

Siatkarki BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała Paulina Majkowska i Paulina Damaske oraz Mackenzie May z Grot Budowlanych Łódź podczas trzeciego meczu o 3. miejsce mistrzostw Polski.

Siatkarki BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała wygrały z Grot Budowlanymi Łódź 3:1 w trzecim meczu o brązowy medal Tauron Ligi. Po dwóch jednostronnych starciach, trzecia konfrontacja była zdecydowanie bardziej wyrównana i przyniosła sporo emocji. W rywalizacji do trzech zwycięstw jest 2—1 dla BKS, a czwarte spotkanie zostanie rozegrane we wtorek 23 kwietnia w Łodzi.

Gospodynie rozpoczęły mecz od dobrej gry z pola serwisowego, skutecznego ataku i błyskawicznie uzyskały wyraźną przewagę (10:4). Łodzianki zmniejszyły różnicę (10:7), ale siatkarki BKS długo utrzymywały wyraźną przewagę (18:12). Przyjezdne ruszyły do odrabiania strat i w końcówce złapały kontakt – po ataku Mackenzie May było 23:22. Kluczowe akcje padły jednak łupem bielszczanek. Skutecznie zaatakowała Kertu Laak (24:22), a Martyna Borowczak zamknęła seta uderzeniem blok-aut (25:23).

W drugim secie inicjatywę przejęły siatkarki z Łodzi (5:8, 8:12). W środkowej części seta różnica była już wyraźna, gospodynie przegrywały 11:17. Wówczas nastąpił niespodziewany zwrot akcji, dobrą zmianę dała Regiane Bidias, która zaczęła od dwóch skutecznych ataków, później dołożyła asa, a gospodynie szybko odrobiły straty (17:17). Gra się wyrównała, a losy seta rozstrzygnęły się w końcówce. Znów kluczowe akcje wygrał BKS, dwukrotnie zatrzymując rywalki blokiem (25:23).

Trzecią odsłonę lepiej rozpoczęły siatkarki Grot Budowlanych. Dobrze prezentowała się rezerwowa Andrea Mitrovic (6:9), a w środkowej części seta różnica wzrosła do pięciu oczek (8:13). Gospodynie znów musiały gonić wynik i znów byliśmy świadkami emocjonującej końcówki. Po ataku Mitrovic było 21:23, bielszczanki wyrównały jednak po uderzeniu Pauliny Damaske (23:23). Mitrovic wywalczyła piłkę setową, ale gospodynie doprowadziły do rywalizacji na przewagi. Zaciętą walkę zakończył błąd gospodyń w ataku (24:26).

Drużyna z Bielska-Białej dominowała od początku czwartej partii (5:1, 8:2 – po asie Joanny Pacak). Rozpędzone gospodynie powiększały przewagę i pewnie zmierzały po wygraną. Asa dołożyła Kertu Laak (19:10), a po błędzie łodzianek różnica wynosiła już dziesięć oczek (21:11). Wydawało się, że jest już po meczu, ale w końcówce siatkarki Grot Budowlanych wygrały siedem akcji z rzędu (23:21). Po stronie gospodyń zrobiło się nerwowo. Czarną serię przerwała atakiem blok-aut Martyna Borowczak, ale rywalki złapały kontakt. Sytuację wyjaśnił skuteczny atak Regiane Bidias – bohaterki tego starcia w ekipie BKS (25:23).

Skrót meczu BKS - Budowlani:

Najwięcej punktów: Paulina Damaske (21), Regiane Bidias (19), Kertu Laak (19), Joanna Pacak (10) – BKS Bostik ZGO; Małgorzata Lisiak (15), Ana Bjelica (14), Andrea Mitrovic (12), Jelena Blagojević (12) – Grot Budowlani. Gospodynie były skuteczniejsze w ataku, obie ekipy zanotowały sporo punktowych bloków (14–15). MVP: Regiane Bidias (18/34 = 53% skuteczności w ataku + 1 as serwisowy).

BKS: Paulina Majkowska, Julia Nowicka, Paulina Damaske, Joanna Pacak, Kertu Laak, Martyna Borowczak – Julia Mazur (libero) oraz Nikola Abramajtys, Majka Szczepańska-Pogoda, Regiane Bidias. Trener: Bartłomiej Piekarczyk.
Budowlani: Kinga Różyńska, Ana Bjelica, Jelena Blagojević, Małgorzata Lisiak, Ewelina Wilińska, Mackenzie May – Justyna Łysiak (libero) oraz Martyna Łazowska, Andrea Mitrovic, Marta Pol. Trener: Maciej Biernat.

BKS – Budowlani 2—1

2024-04-12: BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała – Grot Budowlani Łódź 3:0 (25:16, 25:20, 25:21)
2024-04-16: Grot Budowlani Łódź – BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała 3:0 (25:16, 25:20, 25:17)
2024-04-19: BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała – Grot Budowlani Łódź 3:1 (25:23, 25:23, 24:26, 25:23)
2024-04-23: Grot Budowlani Łódź – BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała (wtorek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-04-26: BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała – Grot Budowlani Łódź (piątek, godzina 17.30 – ewentualnie).