"Od Paryża do Paryża". Eksperci o najważniejszych momentach polskiego sportu

Inne
"Od Paryża do Paryża". Eksperci o najważniejszych momentach polskiego sportu
fot. PAP
Za nami pierwszy dzień konferencji naukowej "Od Paryża do Paryża. Polski sport olimpijski na tle dziejów najnowszych"

Za nami pierwszy dzień konferencji naukowej "Od Paryża do Paryża. Polski sport olimpijski na tle dziejów najnowszych". Eksperci wypowiedzieli się na temat historii polskiego sportu.

Wielkimi krokami zbliżają się tegoroczne igrzyska olimpijskie. Warto przypomnieć, że w tym roku minie setna rocznica pierwszego startu polskiej reprezentacji na jednej z najważniejszych imprez w świecie sportu. Co ciekawe, igrzyska olimpijskie w 1924 roku, na których debiutowali Biało-Czerwoni, również odbywały się w stolicy Francji.

 

ZOBACZ TAKŻE: Polskie lekkoatletki wicemistrzyniami świata. A to nie koniec świetnych wieści!

 

Z tej okazji w Centrum Olimpijskim zorganizowana została konferencja naukowa "Od Paryża do Paryża. Polski sport olimpijski na tle dziejów najnowszych". Podczas wydarzenia porozmawiano o pierwszych startach Polaków na igrzyskach olimpijskich.

 

- My wtedy dopiero raczkowaliśmy. Dopiero w 1919 roku, kiedy powstał Polski Komitet Olimpijski, to zaczęliśmy myśleć o rywalizacji na światowych arenach, żeby móc mierzyć się z najlepszymi sportowcami na świecie i brać udział w igrzyskach olimpijskich. Nie udało się w 1920 roku w Antwerpii, ale osiągnęliśmy to w 1924. To były dopiero początki, trudne początki - powiedziała w rozmowie z Szymonem Rojkiem mgr Marta Marek z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

 

 

Wspomniano również o najbardziej ikonicznych momentach w historii polskiego sportu. Opowiedziano między innymi o słynnym "geście Kozakiewicza".

 

- Kluczowe jest to, w jakich warunkach polityczno-gospodarczych pojawił się ten gest. Jest to rok 1980 w Moskwie, czyli na terenie powszechnie traktowanego wroga, jeżeli chodzi o odbiór społeczeństwa. To było dwa tygodnie przed startem strajków na Wybrzeżu, czyli przed początkiem zmian w Polsce i stopniowego wyzwalania się spod jarzma komunistycznego. Gest zupełnie przypadkowy, będący wyrazem emocji wobec wrogiej publiczności i wyrazem radości po dobrym skoku - opowiedziała dr Marlena Łopatka z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

 

 

We wtorek 7 maja odbędzie się drugi dzień konferencji.

 

Igrzyska w Paryżu rozpoczną się 26 lipca i zakończą 11 sierpnia. Igrzyska paralimpijskie odbędą się między 28 sierpnia a 8 września.

Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie