Wstrząs w świecie tenisa. Dożywotnie zawieszenie

Tenis
Wstrząs w świecie tenisa. Dożywotnie zawieszenie
fot. PAP/EPA
Wstrząs w świecie tenisa. Dożywotnie zawieszenie

W piątek Międzynarodowa Organizacja Uczciwości Tenisa (ITIA) ogłosiła nałożenie sankcji na dwóch zawodników. Alejandro Mendoza został zawieszony dożywotnio, Jorge Panta - na trzy lata.

Alejandro Mendoza Crespo, 34-letni Boliwijczyk, został ukarany maksymalną karą za popełnienie 20 poważnych wykroczeń, co skutkowało dożywotnim zakazem uprawiania sportu i grzywną w wysokości 250 tys. dolarów. Mendoza został uznany za winnego inicjowania przestępstw korupcyjnych poprzez zachęcanie innych graczy do ustawiania wyników meczów w celu uzyskania korzyści finansowych.

 

Jorge Panta Herreros, 28-letni Peruwiańczyk, został zawieszony na trzy lata i ukarany grzywną w wysokości 10 tys. dolarów, po tym, jak został uznany za odpowiedzialnego za cztery poważne wykroczenia, w tym ustawienie wyniku dwóch własnych meczów w ciągu dwóch lat.

 

ZOBACZ TAKŻE: Wstrząs w tenisie! Finalistka Wimbledonu wpadła na dopingu. Natychmiastowa reakcja

 

ITIA ogłosiła w oświadczeniu, że zawieszenia Mendozy i Panty są powiązane ze sprawą kryminalną Grigora Sargsyjana w Belgii. Belgijskie służby, we współpracy z ITIA, zdołały rozbić organizację przestępczą zajmującą się ustawianiem meczów tenisowych.

 

W wyniku niedawnej sprawy sądowej Sargsyjan został skazany na pięć lat więzienia w zawieszeniu, a siedmiu belgijskich tenisistów, Arnaud Graisse, Arthur de Greef, Julien Dubail, Romain Barbosa, Maxime Authom, Omar Salman i Alec Witmeur, zostało zdyskwalifikowanych oraz otrzymało kary finansowe.

 

Zawieszona przez ITIA osoba "nie może grać, trenować ani uczestniczyć w żadnych wydarzeniach tenisowych autoryzowanych lub sankcjonowanych przez członków ITIA (ATP, ITF, WTA, Tennis Australia, Federation Francaise de Tennis, Wimbledon i USTA) lub jakiekolwiek stowarzyszenie krajowe". Sumarycznie, w wyniku śledztwa zawieszonych zostało już 25 osób ze świata tenisa.

Mateusz Przyrowski/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie