Fatalne wieści, mistrzostwa świata nie dla Polski! "Przepisy są nieubłagane"

Zimowe
Fatalne wieści, mistrzostwa świata nie dla Polski! "Przepisy są nieubłagane"
Fot. PAP
Polska nie zorganizuje przyszłorocznych Mistrzostw Świata Dywizji IA

Polska nie zorganizuje przyszłorocznych Mistrzostw Świata Dywizji IA w hokeju na lodzie. Gospodarzami imprezy, o którą starał się Polski Związek Hokeja na Lodzie (PZHL), zostali Rumuni.

Kilka dni temu prezes PZHL Mirosław Minkina zdradził w rozmowie z dziennikarzem Polsatu Sport Michałem Białońskim, że choć gorąco wierzył w utrzymanie Biało-Czerwonych w hokejowej Elicie, brał pod uwagę wszystkie scenariusze i... zgłosił kandydaturę Polski do organizacji przyszłorocznych Mistrzostw Świata Dywizji IA.

 

ZOBACZ TAKŻE: Henryk Gruth diagnozuje problemy polskiego hokeja! "To jedyna szansa. Na razie bujamy w obłokach"

 

- Zgłosiliśmy na początek Sosnowiec, to jest hala na dwa i pół tysiąca kibiców. Nasze apetyty jednak rosną, kiedy patrzymy na polskich fanów, którzy przyjeżdżali do Czech w liczbie 8-9 tysięcy. Będziemy rozmawiać. Ja jestem otwarty na to, żebyśmy ostatecznie zorganizowali mistrzostwa w Krakowie lub Gliwicach, na obiektach mieszczących po kilkanaście tysięcy osób – powiedział kilka dni temu Polsatowi Sport prezes Minkina.

 

Obradujący w Pradze Kongres Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) przyznał jednak prawo organizacji MŚ Dywizji IA w 2025 roku Rumunii, głównemu kontrkandydatowi Polski.

 

- Przepisy IIHF są nieubłagane i pierwszeństwo mają te drużyny, które występują na danym poziomie rozgrywek. My, jako spadkowicz z Elity, mogliśmy jedynie czekać i liczyć na to, że żadna drużyna się nie zgłosi - powiedziała Polsatowi Sport Marta Zawadzka, wiceprezes PZHL, członkini IIHF, chairperson MŚ Elity w Pradze.

 

Bardzo długo IIHF był przeciwny temu, by spadkowicz z Elity od razu zostawał organizatorem MŚ niższej dywizji. Światowa federacja ostatnio odeszła od tej zasady. Ubiegłoroczny turniej zaplecza Elity organizowała Wielka Brytania (Nottingham), która w 2022 roku spadła z grona najlepszych. Zresztą konkurentem był wówczas inny spadkowicz – Włochy. Właśnie to dawało Polskiemu Związkowi Hokeja na Lodzie nadzieję, że to właśnie nasz kraj zorganizuje mistrzostwa Dywizji IA, a co za tym idzie - ułatwi nam walkę o powrót do Elity.

 

Robert Iwanek/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie