3:0! Dziesiąte zwycięstwo polskich siatkarek w Lidze Narodów

Robert MurawskiSiatkówka
Polska wygrała z Tajlandią w meczu VNL 2024.

Polska wygrała z Tajlandią 3:0 w przedostatnim meczu fazy zasadniczej Ligi Narodów siatkarek. Drużyna trenera Stefano Lavariniego odniosła dziesiąte zwycięstwo w VNL 2024. Obie ekipy wystąpią w turnieju finałowym, który zostanie rozegrany w Bangkoku.

Polskie siatkarki uzyskały przewagę od początku premierowej partii (9:6), choć popełniały błędy w polu serwisowym. Rywalki do pewnego momentu dotrzymywały kroku, ale w środkowej części seta Polki wygrały serię sześciu akcji przy zagrywkach Natalii Mędrzyk (17:10). Od tego momentu przejęły inicjatywę i spokojnie zmierzały po wygraną. Po ataku Martyny Czyrniańskiej różnica przekroczyła dziesięć oczek (23:12), a ostatni punkt wywalczyła Agnieszka Korneluk atakiem ze środka (25:15).

Początek drugiej odsłony to wyrównana rywalizacja obu zespołów (10:10). W środkowej części seta reprezentacja Polski odskoczyła na kilka punktów (13:10, 18:14), ale Tajki zerwały się do walki. Po ataku Ajcharaporn Kongyot odrobiły straty (19:19), a po asie Donphon Sinpho było 20:21. Losy seta rozstrzygnęły się tym razem w końcówce, w której kluczowe akcje wygrały Polki. Punktowy blok dał piłkę setową (24:22), a skuteczny atak Magdaleny Stysiak ustalił wynik na 25:23.

Od początku trzeciego seta trener Stefano Lavarini dokonał trzech zmian w składzie – do gry weszły Malwina Smarzek, Katarzyna Wenerska oraz Klaudia Alagierska. Skuteczne w ataku Polki szybko odskoczyły rywalkom (10:6) i powiększały przewagę (16:8). Biało-czerwone spokojnie utrzymywały wyraźną przewagę. Punktowy blok dał piłkę meczową (24:16), a w ostatniej akcji Martyna Czyrniańska przypieczętowała zdecydowane zwycięstwo (25:17).

Najwięcej punktów: Martyna Czyrniańska (18), Malwina Smarzek (12) – Polska; Chatchu-On Moksri (12), Pimpichaya Kokram (11) – Tajlandia. Wyraźna przewaga Polek w ataku i dominacja w bloku (10–0).

Reprezentacja Polski rywalizację w tegorocznej edycji Ligi Narodów siatkarek rozpoczęła w tureckiej Antalyi. Pokonała tam kolejno Włochy 3:0, Francję 3:0, Holandię 3:0 oraz Japonię 3:0. W Arlington Polki wygrały z Serbią 3:1, Koreą Południową 3:0, Niemcami 3:0 oraz Stanami Zjednoczonymi 3:1. W Hongkongu przegrały z Brazylią 1:3, a następnie pokonały Dominikanę 3:0 i Tajlandię 3:0. Na zakończenie fazy zasadniczej drużyna trenera Stefano Lavariniego zmierzy się z reprezentacją Chin.

Turniej finałowy VNL 2024 zostanie zorganizowany w dniach 20–23 czerwca w Bangkoku. Zagra w nim siedem czołowych drużyn fazy interkontynentalnej – wśród nich Polska oraz Tajlandia w roli gospodarza.

Polska – Tajlandia 3:0 (25:15, 25:23, 25:17)

Polska: Agnieszka Korneluk, Magdalena Stysiak, Kamila Witkowska, Joanna Wołosz, Martyna Czyrniańska, Natalia Mędrzyk – Aleksandra Szczygłowska (libero) oraz Malwina Smarzek, Katarzyna Wenerska, Klaudia Alagierska, Justyna Łysiak (libero). Trener: Stefano Lavarini.
Tajlandia: Pornpun Guedpard, Thatdao Nuekjang, Hattaya Bamrungsuk, Pimpichaya Kokram, Ajcharaporn Kongyot, Chatchu-On Moksri – Piyanut Pannoy (libero) oraz Jidapa Nahuanong (libero), Natthanicha Jaisaen, Thanacha Sooksod, Donphon Sinpho, Wipawee Srithong. Trener: Nataphon Srisamutnak.

Sędziowie: Stefano Cesare (Włochy) – Sonja Simonovska (Czarnogóra).