Zdecydowanie pobił dotychczasowy rekord Polski. Wielki wynik młodego zawodnika

Inne
Zdecydowanie pobił dotychczasowy rekord Polski. Wielki wynik młodego zawodnika
fot. Tomasz Kasjaniuk
Fenomenalny występ juniora Huberta Trościanki w mistrzostwach Polski w dziesięcioboju.

Fenomenalny występ juniora Huberta Trościanki w mistrzostwach Polski w dziesięcioboju. Zawodnik Uczniaka Szprotawa w dwudniowej rywalizacji zgromadził 8145 punktów i o przeszło 600 poprawił dotychczasowy rekord kraju U20 oraz został liderem światowych tabel U20. W siedmioboju mistrzyni i wicemistrzyni Polski wywalczyły wskaźniki na sierpniowe mistrzostwa świata U20.

Znakomity weekend wychowanek Uczniaka Szprotawa rozpoczął od wyśrubowania rekordu życiowego w biegu na 100 metrów – na bieżni w Warszawie uzyskał w nim 10.88. Później skoczył w dal 7.17, również ustanawiając najlepszy wynik w karierze. Kulą pchnął 14.50 i skoczył wzwyż 1.95. Na koniec dnia pokonał 400 metrów w 48.88 i już na półmetku zmagań był na kursie na uzyskanie, jako pierwszy junior w historii polskiej lekkoatletyki, wyniku ponad 8000 punktów w dziesięcioboju. Podopieczny Marka Rzepki nie zwolnił tempa w drugim dniu. Mimo błędu na dystansie 110 metrów przez płotki uzyskał najlepszy czas dnia i wynikiem 14.08 poprawił rekord życiowy. Dyskiem rzucił 41.87 i skoczył o tyczce 4.50 poprawiając kolejną życiówkę.

 

Mający znakomite konkurencje rzutowe Trościanka machnął oszczepem 66.38 i przed biegiem na 1500 metrów miał na koncie już 7387 pkt. W nim do swego dwudniowego dorobku dodał kolejny rekord życiowy uzyskując 4:27.92. Cały dziesięciobój zakończył z wynikiem 8145 punktów. To nie tylko rekord Polski U20 i minimum na mistrzostwa świata U20, ale też najlepszy wynik uzyskany przez jakiegokolwiek juniora na świecie w sezonie 2024. Trościanka dotychczasowy rekord kraju poprawił o ponad 600 punktów i jednocześnie przesunął się na siódme miejsce w światowych tabelach historycznych juniorskiego dziesięcioboju. Drugie miejsce zajął Jakub Jeniec (6846 pkt.), a trzeci był Szymon Kosmowski (6746 pkt.).

 

Wartościowe wyniki padły także w siedmioboju juniorek. Znakomicie zaprezentowała się Carmen Nowicki, która już w pierwszym dniu uzyskała najlepsze wyniki w skoku wzwyż, pchnięciu kulą oraz biegu na 200 metrów. Przewagę nad rywalkami wywalczoną pierwszego dnia utrzymała w sobotę. Ostatecznie w dwudniowej rywalizacji zgromadziła 5518 punktów i tym samym wypełniła minimum PZLA na mistrzostwa świata U20 w Limie.

 

Zawodniczka WLKS-u Wrocław pokonała w Warszawie Paulinę Nawrot. Wieloboistka z Dąbrowy Górniczej w drodze po srebro między innymi poprawiła rekord życiowy w pchnięciu kulą (11.53). Ostatecznie zmagania zakończyła z rekordem życiowym 5412 pkt. i podobnie jak zwyciężczyni uzyskała wynik lepszy od wskaźnika PZLA na mistrzostwa globu juniorów. Brązową medalistką została Maja Kleszno – 5065 pkt.

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie