Nazwy polskich klubów siatkarskich. Jak zmieniały się na przestrzeni lat?

Nazwy polskich klubów siatkarskich. Jak zmieniały się na przestrzeni lat?
Drużyna mistrza Polski od niedawna występuje pod nowym szyldem - JSW Jastrzębski Węgiel. To niejedyna taki przypadek w ostatnich latach, zmiany nazw drużyn zdarzają się w siatkówce dość często. Sprawdź, jak zmieniały się nazwy polskich klubów siatkarskich występujących obecnie w PlusLidze.
Zmiany nazw drużyn siatkarskich nie dotyczą tylko polskiej ligi, są częste również w innych krajach. We Włoszech zdarzały się nawet przypadki, że klub używał innej nazwy w rozgrywkach Serie A1, a nieco innej w europejskich pucharach.
Zobacz także: Kto zdobył najwięcej punktów w jednym meczu PlusLigi? Rekord nie został pobity od siedmiu lat
Nowy szyld pojawia się najczęściej po pozyskaniu lub zmianie sponsora tytularnego. Zdarza się, że takie manewry budzą emocje wśród kibiców, zwłaszcza gdy całkowitej zmianie ulega nazwa klubu z bogatymi tradycjami. W wielu jednak przypadkach udaje się połączyć sponsora z tradycyjną nazwą klubu (choćby Asseco Resovia, czy Indykpol AZS Olsztyn).
Drużyna z Jastrzębia-Zdroju przez ponad dwadzieścia lat, od 2004 roku występowała pod szyldem Jastrzębski Węgiel. Po przedłużeniu przez klub umowy sponsoringowej z Jastrzębską Spółką Węglową, dokonano korekty nazwy i dołączono człon JSW.
Są jednak drużyny, które zmieniają nazwy częściej. Obecnym rekordzistą PlusLigi jest stołeczny Projekt. Jeśli łączymy obecny klub z tradycjami AZS Politechniki, to drużyna po 2000 roku przeszła już trzynaście zmian nazw. Wcześniej rekordzistą był AZS Częstochowa, który w XXI wieku zmieniał nazwy jedenaście razy.
Zmiany nazw klubów siatkarskich występujących obecnie w PlusLidze od 2000 roku w galerii zdjęć:Nazwy polskich klubów siatkarskich. Jak zmieniały się na przestrzeni lat?
