Grajmy Razem! Sport dla wszystkich

Inne

W Kędzierzynie-Koźlu w dniach 9-11 maja 2025 roku, rozegrano II Makroregionalny Turniej Piłki Siatkowej Olimpiad Specjalnych. Drużyny walczyły o mistrzostwo Polski i przepustkę do startu w Pucharze Świata, który w tym roku rozegrany zostanie w październiku w Katowicach.

Grajmy Razem! Sport dla wszystkich
Fot. Polsat Sport
W Kędzierzynie-Koźlu w dniach 9-11 maja 2025 roku, rozegrano II Makroregionalny Turniej Piłki Siatkowej Olimpiad Specjalnych.

Witająca wszystkich ogromnym szyldem: „Sport dla wszystkich”, pachnąca siatkarskimi sukcesami Hala „Azoty” była gospodarzem tego wydarzenia, które pokazuje, że sport to nie tylko rywalizacja, ale także solidarność, pasja i wspólnota, a przede wszystkim w sporcie każdy jest równy. Samo miejsce rozgrywania tego turnieju nie było bez znaczenia. Zawodnicy mogli zagrać na tym samym parkiecie, na którym rywalizują na co dzień ich sportowi idole.

 

Zespoły z czterech województw rywalizowały o tytuł mistrza Polski oraz awans na Puchar Świata Drużyn Zunifikowanych, który odbędzie się na jesień w mekce polskiej siatkówki, czyli katowickim „Spodku”. Były to drużyny reprezentujące regiony: łódzki, opolski, warmińsko-mazurski, beskidzki.

 

Ostatecznie najlepszą drużyną okazała się reprezentująca województwo łódzkie, która pokonała w finale zespół z województwa opolskiego. Natomiast brązowe medale odebrali reprezentanci Warmii i Mazur. Wyróżniającym się zawodnikiem całego turnieju był Piotr Bociek - brat doskonale znanego byłego siatkarza Grzegorza Boćka oraz Moniki Gałkowskiej - reprezentantki Polski. Bociek jest kapitanem zwycięskiego zespołu.

 

Organizatorem tego wydarzenia są Olimpiady Specjalne Polska – organizacja działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, wspierająca ich rozwój poprzez sport i integrację społeczną.

Różnice pomiędzy paralimpijczykami

Niejednokrotnie Olimpiady Specjalne są mylone lub łączone z paralimpijskimi zmaganiami. Różnica polega na tym, że Olimpiady Specjalne skupiają się na osobach z niepełnosprawnością intelektualną, a paralimpiady na osobach z niepełnosprawnością fizyczną. To zupełnie inne grupy. To często osoby, które wymagają pomocy w codziennych czynnościach. Dlatego sport staje się dla nich celem życia. Dzięki niemu ich świat się zmienia, zaczynają lepiej funkcjonować fizycznie, nawiązują kontakty, a przede wszystkim zyskują akceptację społeczną.

Drużyny Zunifikowane - kto je tworzy?

A czym są Drużyny Zunifikowane? Na parkiecie jest trzech zawodników z niepełnosprawnością intelektualną i trzech zawodników „partnerów” - zawodników w normie intelektualnej, zawodników, których rolą jest wspieranie zawodnika w rozwoju sportowym, integracji społecznej i poznawaniu nowych doświadczeń. Zawodnicy są ustawieni w rotacji - co drugi. Nie można zagrywać z wyskoku, można tylko zagrywać trzy razy seryjnie - a zatem po 3 udanych zagrywkach następuje zmiana ustawienia.

Sport szansą dla wszystkich

Organizatorzy podkreślają wyjątkowość tego wydarzenia, które jednoczyć ma wszystkich, niezależnie od tego, czy są osobami z niepełnosprawnościami, rasy, kultury, języka, religii czy poglądów. To jest czas przełamywania barier i budowania postrzegania osób z niepełnosprawnościami jako równoprawnej i równie wartościowej części każdego społeczeństwa.

 

W trakcie samego turnieju wyjątkowi byli również goście. Uczestnicy mogli spotkać się, porozmawiać czy zrobić wspólne zdjęcie z Prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej - Sebastianem Świderskim, który od lat pełni również funkcję Ambasadora Olimpiad Specjalnych. Dodatkowo zawodom przyglądał się David Smith - amerykański środkowy, 2-krotny brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich, 3-krotny triumfator siatkarskiej Ligi Mistrzów oraz Mistrz Polski z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Smith również wspiera cały projekt, ponieważ sam od urodzenia zmaga się z poważną wadą słuchu, a mimo to uprawia sport będąc jednym z najlepszych środkowych na świecie.

 

WYNIKI DRUŻYN ZUNIFIKOWANYCH:

 

Opolskie - Beskidzkie 2:0 (25:10; 25:13)

 

Łódzkie - Warmińsko - Mazurskie 2:0 (25:8; 25:15)

 

Beskidzkie - Łódzkie 0:2 (10:25; 9:25)

 

Opolskie - Warmińsko-Mazurskie 2:0 (25:19; 25:20)

 

Beskidzkie - Warmińsko – Mazurskie 0:2 (17:25; 13:25)

 

Opolskie - Łódzkie 0:2 (13:25; 21:25)

Tomasz Krochmal, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie