Nie żyje juniorska mistrzyni kraju! Miała zaledwie 19 lat

Inne

W piątek, 15 maja, zmarła Jilke Michielsen, 19-letnia reprezentantka Belgii w kolarstwie, posiadająca na koncie tytuły juniorskiej mistrzyni kraju. Od blisko trzech lat chorowała ona na nowotwór kości. Komunikat o jej zgonie opublikowała rodzina za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Płonąca świeca w ciemnym otoczeniu, symbolizująca pamięć.
fot: PAP
Nie żyje Jilke Michielsen

Michielsen znajdowała się w gronie najbardziej utytułowanych zawodniczek młodego pokolenia w Belgii. Jako szesnastolatka wywalczyła trzy złote medale mistrzostw kraju -  w wyścigu ze startu wspólnego, jeździe indywidualnej na czas oraz rywalizacji w kolarstwie torowym.

 

Jej występy zostały wstrzymane w 2023 roku, gdy w wyniku szczegółowych badań zdiagnozowano u niej rzadką odmianę złośliwego nowotworu - mięsaka Ewinga. Od tego momentu kolarka przechodziła leczenie.

 

ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje wybitny polski sportowiec. Był multimedalistą mistrzostw Polski

 

W połowie 2024 roku testy medyczne nie wykazały obecności komórek nowotworowych, co umożliwiło Belgijce chwilowe wznowienie aktywności fizycznej. Sytuacja uległa zmianie na początku 2025 roku, kiedy doszło do nawrotu schorzenia. Lekarze przekazali wówczas informację, że dalsza kuracja może jedynie opóźnić postęp choroby. 19-latka poddała się kolejnym sesjom chemioterapii, jednak jej parametry zdrowotne systematycznie spadały.

 

Na początku maja bieżącego roku proces podawania leków został oficjalnie przerwany. Ze względu na toksyczne działanie chemii na zdrowe tkanki, organizm zawodniczki przestał produkować wystarczającą liczbę krwinek, co doprowadziło do jego całkowitego wyczerpania. Michielsen zmarła 15 maja.

ŁO, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie