Top 10: Najlepsze mecze reprezentacji Polski siatkarzy pod wodzą trenera Vitala Heynena

Vital Heynen był trenerem reprezentacji Polski siatkarzy w latach 2018–21.

Vital Heynen prowadził reprezentację Polski siatkarzy w latach 2018–21. Pożegnanie starego roku jest zwykle dobrym momentem do podsumowań. Najprawdopodobniej 12 stycznia poznamy nowego selekcjonera reprezentacji Polski siatkarzy. Zanim dowiemy się, kto zostanie kolejnym trenerem Polaków, przypomnijmy najlepsze mecze biało-czerwonych siatkarzy pod wodzą belgijskiego szkoleniowca.

1. [2018] USA 3:2 (25:22, 20:25, 23:25, 25:20, 15:11)

(Turyn, 29 września 2018; mistrzostwa świata – półfinał) Kibice siatkówki lubią, gdy ich drużyna wygrywa gładko w trzech setach, ale najbardziej w pamięci pozostają jednak długie, pięciosetowe boje. Ten rozegrany w Turynie to z pewnością jedno z najlepszych spotkań z udziałem reprezentacji Polski w ostatnich latach.

Faworytami półfinału MŚ byli siatkarze USA. Nie chodziło tylko o to, że gra ekipy Heynena na przestrzeni turnieju falowała. Biało-czerwoni przegrali wcześniej z Amerykanami wiele ważnych spotkań, z olimpijskim ćwierćfinałem w Rio na czele.

W turyńskim półfinale polscy siatkarze wygrali premierową odsłonę, ale w dwóch kolejnych setach górą byli rywale. W czwartym Polacy pokazali charakter, a w końcówce kapitalnie zaprezentował się Kurek, który skończył cztery niezwykle ważne ataki.

Emocjonujące starcie zwieńczył więc tie-break. Polacy zaczęli świetnie – przy zmianie stron było 8:3, a tuż po niej Kubiak zaserwował asa. Wydawało się, że jest już po meczu, ale Amerykanie nie rezygnowali i zmniejszyli straty (11:9). W kluczowym momencie Polacy opanowali sytuację. Bohaterem końcówki był Kubiak. Kapitan reprezentacji Polski zdobył dla niej trzy ostatnie punkty: najpierw uderzył z przechodzącej piłki po zagrywce Aleksandra Śliwki, potem zaatakował po prostej w linię, a seta i cały mecz zakończył atakiem po skosie (15:11). Polacy wygrali kapitalny spektakl i zameldowali się w finale.

Polska: Fabian Drzyzga, Piotr Nowakowski, Bartosz Kurek, Artur Szalpuk, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek – Paweł Zatorski (libero) oraz Dawid Konarski, Bartosz Kwolek, Grzegorz Łomacz, Jakub Kochanowski, Aleksander Śliwka, Damian Schulz.