Rok z koronawirusem. Kalendarium

Inne
Rok z koronawirusem. Kalendarium
fot. PAP
To już rok z pandemią COVID-19.

4 marca 2020 roku odnotowano pierwszy przypadek zakażenia się koronawirusem w Polsce. Ten dzień oznaczał nowy rozdział w historii naszego kraju - zupełnie odmienna rzeczywistość, z którą musieliśmy się zmierzyć i która trwa do dzisiaj. Pandemia COVID-19 odcisnęła swoje piętno na wszystkich aspektach życia, co za tym idzie - również w sferze sportu.

 

Kwiecień

 

- Szef FIFA ostrzegł przed zbyt wczesnym wznowieniem gry
- Premier zabrał głos w sprawie wznowienia rozgrywek ekstraklasy
- PGE Ekstraliga: Poznaliśmy szczegóły odmrażania rozgrywek

 

Na początku kwietnia władze UEFA zaznaczyły, że będą dążyć do dokończenia rozgrywek piłkarskich.

2 kwietnia pierwsza piłkarska liga w Europie podjęła decyzję o zakończeniu rozgrywek. "Jeśli wszystko zostanie oficjalnie potwierdzone, Belgia będzie pierwszym krajem z futbolowej czołówki europejskiej, który podjąłby takie kroki w obliczu kryzysu zdrowotnego" - pisano.

Postanowiono także odwołać Wimbledon.

 

Zupełnie inaczej wyglądała rzeczywistość związana z koronawirusem na Białorusi. Tam nie zrezygnowano z imprez sportowych.

Na początku kwietnia postanowiono także opóźnić rozpoczęcie rozgrywek żużlowej PGE Ekstraligi.

 

W kuluarach mówiło się coraz głośniej o powrocie rozgrywek sportowych. - Jesteśmy gotowi na proces powrotu sportu do normalności, mamy plan, wszystko jest szczegółowo rozpisane. Czekamy tylko na zielone światło od ministra zdrowia, bo jego opinia jest kluczowa. Chcielibyśmy do tego wykorzystać obiekty Centralnego Ośrodka Sportu (COS), które obecnie są zamknięte. Do nich moglibyśmy stopniowo wysyłać niewielkie grupy sportowców, którzy przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa rozpoczęliby treningi - powiedziała ówczesna minister sportu, Danuta Dmowska-Andrzejuk.

 

Po Belgii, kolejnym krajem, który postanowił zakończyć swoje rozgrywki była Holandia. Początkowo mecze piłkarskie w Holandii zostały
zawieszone do 1 czerwca. W związku z trudną sytuacją w kraju (ponad 34 tysiące potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem) rząd podjął decyzję, która zakazuje organizacji wydarzeń sportowych do 1 września.

 

Pod koniec kwietnia zaczęły pojawiać się informacje dotyczące prób rozmrażania rozgrywek sportowych. Jako pierwsi na taki pomysł wpadli
włodarze niemieckiej Bundesligi. "By rozgrywki mogły znów ruszyć, DFL przedstawiło wielostronicowy plan działania, organizacji meczów oraz zasady funkcjonowania zespołów i wszystkich osób związanych z realizacją powrotu Bundesligi na stadiony".

W ślad za Niemcami podążono również w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej z minister sportu, Danutą
Dmowską-Andrzejuk, dał zielone światło dla powrotu piłkarzy PKO BP Ekstraklasy na boiska. Będą mogli wznowić treningi na
przygotowanych do tego obiektach zgodnie z programem powrotu do rozgrywek zatwierdzonym przez rząd. Został on wypracowany przez sztab kryzysowy powołany przez zarząd Ekstraklasy we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej.

 

Prezes Polskiej Ligi Siatkówki S.A. Paweł Zagumny w "Prawdzie Siatki" zdradził, kiedy ruszy PlusLiga i Tauron Liga. Zapowiedział też, że kibiców czekają również inne rozgrywki, które będą dla nich sporą niespodzianką.

 

- Pierwotną datą startu ligi jest 19 września. Jako pierwszy miał zostać rozegrany Superpuchar Polski. Z wiadomych przyczyn nie odbędzie się w takiej formie jak dotychczas. Nie wyłoniliśmy przecież mistrza Polski ani zdobywcy Pucharu Polski - skomentował Zagumny.

 

Prezes PLS zapowiedział, że kibiców czeka wielka niespodzianka. Mają to być nowe rozgrywki, o szczegółach których nie chciał zbyt wiele mówić.

 

- Planujemy rozegrać turniej, który będzie niespodzianką dla kibiców. Nie mogę podać jeszcze jego nazwy, ale myślę, że wszyscy będą zadowoleni. Tydzień później wystartują PlusLiga i Tauron Liga - powiedział.

 

Maj

 

- Polsat Sport jako pierwszy w Polsce wznawia transmisje meczów i gal MMA na żywo
- Znana data wznowienia rozgrywek piłkarskich w Danii
- Od poniedziałku nowy etap „odmrażania” polskiego sportu

 

"Mimo pandemii koronawirusa dyrektor organizacji UFC Dana White chce wznowić organizację gal UFC. Niedawno zapowiedział nie jedną, ale cztery gale UFC, które odbędą się w ciągu dwóch tygodni - od 9 do 23 maja w Jacksonville. Wszystkie odbędą się bez udziału publiczności" - mogliśmy przeczytać w informacji podanej na początku maja.

 

7 maja piłkarski świat obiegła informacja, że na 16 maja zaplanowany został powrót niemieckiej Bundesligi. "Sezon zarówno ekstraklasy, jak i jej zaplecza, ma się zakończyć 27-28 czerwca. Mecze odbywać się będą bez kibiców na trybunach i pod warunkiem spełnienia szeregu innych wymagań" - mogliśmy przeczytać.

 

PKO Ekstraklasa przedstawiła dokładny terminarz reszty sezonu 2019/2020. Zakończenie rozgrywek zaplanowane zostało na 19 lipca.

Czerwiec

 

- Wracają turnieje ATP. Znana data!
- Znamy jesienne terminy meczów reprezentacji i nowe daty meczów Euro 2020
- Hajto: Wciąż nie powinno się wpuszczać kibiców na stadiony
- Odwołano kolejne turnieje żużlowego Grand Prix


W czerwcu zaplanowano restart rozgrywek Fortuna 1 Ligi.

 

W przypadku rozgrywek Ligi Mistrzów oficjele UEFA podjęli decyzję, że zmagania zostaną dokończone w formie turnieju finałowego, który został rozegrany w Lizbonie.

 

"W środę władze UEFA zadecydowały, że rozgrywki piłkarskiej LM 2019/20 zostaną dokończone w sierpniu w Lizbonie, a Ligi Europy w
Niemczech. Obie odbędą się w formule Final Eight, ponieważ w marcu zostały wstrzymane na etapie 1/8 finału.

 

Turniej finałowy w Lizbonie odbędzie się od 12 do 23 sierpnia. Od 12 do 15 sierpnia rozegrane zostaną cztery ćwierćfinały, a 18 i 19 sierpnia półfinały. Triumfator LM zostanie wyłoniony w meczu finałowym 23 sierpnia.

 

Zgodnie ze środową decyzją UEFA faza finałowa rozgrywek Ligi Mistrzów kobiet odbędzie się 21 sierpnia na terenie Hiszpanii. Tamtejsze media wskazują, że decyzja europejskich władz piłkarskich pojawia się trzy dni po deklaracji premiera Pedra Sancheza o spodziewanym nadejściu w tym kraju drugiej fali koronawirusa" - brzmiała informacja.

Krystian Natoński, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze