Tylko na Polsatsport.pl: Fachowa analiza gry Sportingu Lizbona

Piłka nożna
Tylko na Polsatsport.pl: Fachowa analiza gry Sportingu Lizbona
fot.PAP/EPA

Słabe strony Sportingu? Ich lewa strona. Tam Legia powinna szukać swojej szansy - analizuje trener Tomasz Tchórz, współpracujący wiele lat z klubem z Lizbony. Specjalnie dla Polsatsport.pl przestudiował grę dzisiejszego rywala mistrza Polski.

 

Jak Sporting wykonuje stałe fragmenty gry?

 

Coates (13), zawodnik mierzący 196 cm, zdobył w tym sezonie już dwa gole i będzie on największym zagrożeniem dla Legii podczas stałych fragmentów gry. Tacy zawodnicy jak Bas Dost (28) i Semedo (35) także będą bardzo groźni w tym elemencie. Zazwyczaj Sporting dośrodkowuje piłkę podczas stałych fragmentów gry na dalszy słupek. Podczas tego elementu lizbońska drużyna ustawia jednego zawodnika, który blokuje bramkarza. Legia musi być świadoma takiej sytuacji. Powinna więc umieścić dwóch zawodników za linią pola karnego na możliwość zebrania drugiej piłki i przeprowadzenia szybkiego kontrataku.

 

Jak można ich przechytrzyć podczas stałych fragmentów gry?

 

Sporting broni stefowo, ze szczególną uwagą wypełniając przestrzenie pola karnego, w którym znajduje się bramkarz. Znając swoją siłę w grze w powietrzu, z premedytacją ustawiają dwóch zawodników do zebrania drugiej piłki oraz trzeciego zawodnika, który jest przygotowany do kontrataku. Swoich szans Legia powinna szukać w grze na tzw. dalszy słupek, gdzie Sporting zazwyczaj ustawiał mniej zawodników, co wykorzystała drużyna Estoril w ostatnim meczu. W momencie uderzenia piłki Sporting stara się natychmiastowo przesuwać drużynę do przodu celem zostawienia przeciwnika na spalonym.

 


Grafika 3 - wypełnianie przestrzeni pola karnego podczas stałych fragmentów gry w obronie

Grafika - wyjście do przodu celem złapania przeciwnika na spalonym

 

Na których zawodników Sportingu należy zwrócić szczególną uwagę?

 

Rui Patricio. 28-letni bramkarz międzynarodowego formatu, mierzący 188 cm. Wybrany najlepszym bramkarzem Euro 2016 broni w Sportingu od juniora i nie zamierza opuścić klubu aż nie zdobędzie z nim mistrzostwa. Jego plusy to obrona na linii i zachowanie się w polu karnym. Do minusów należą: gra nogami (korzysta z lewej nogi, ma problemy z przyjęciem piłki, zawsze ucieka się do wybicia piłki w chwili pressingu) oraz wyjścia do piłki podczas rzutów rożnych.

 

Coates. 25-letni środkowy obrońca reprezentacji Urugwaju, mierzący 196 cm. Były zawodnik Liverpoolu, w którym nie odniósł sukcesu, zdecydował się kontynuować karierę w Portugalii. Do tej pory zdobył dwie bramki, dzięki skutecznej grze głową w powietrzu. Do plusów tego zawodnika należy budowanie gry krótkimi podaniami oraz gra w powietrzu. Jest jednak dość wolny.

 

William Carvalho. 24-letni środkowy pomocnik reprezentacji Portugalii, mierzący 187 cm. Najlepszy zawodnik Euro 2015 do lat 21. Świetny poprzedni sezon zwieńczył zwycięstwem reprezentacji Portugalii na Euro. Był zawodnikiem, który przebiegł największy dystans w meczu finałowym z Francją. Do plusów zawodnika należą świetne umiejętności w grze krótkimi i długimi podaniami. Obecnie ma największą skuteczność podań w lidze portugalskiej na poziomie 98 proc. Dużym minusem jest gra w obronie (bardzo wolny) oraz trud rozpoznania nieprzewidywalnych działań przeciwnika.

 

Adrien. 27-letni środkowy pomocnik reprezentacji Portugalii, mierzący 175 cm. Występuje w Sportngu od 12 roku życia i jest kapitanem drużyny. Latem próbował odejść do angielskiego Leicester, za co został skrytykowany przez klub i kibiców. Po przeprosinach jego relacje ze wspomnianymi pozostają dość dobre. Ma umiejętność dobrego strzału do bramki oraz długiego podania. Jest wykonawcą rzutów karnych, które zazwyczaj uderza w swój lewy róg, a prawy bramkarza. Wykazuje niską intensywność podczas pressingu na przeciwnika.

 

Gelson Martins. 21-letni skrzydłowy Sportingu mierzący 173 cm. Uchodzi za wschodzącą gwiazdę światoweg formatu. W ostanim czasie jego status w drużynie diametralnie się zmienił, bowiem uważa się, że niebawem jego talent ekspolduje i będzie to zawodnik pokroju Slimaniego lub Joao Mario. Jest bardzo szybki i mocny w pojedynkach 1x1, a przy tym świetne dośrodkowuje piłkę w pole karne. Jego negatywną cechą jest zbyt długie przetrzymywanie piłki podczas gry indywidualnej.

 

Bas Dost. 27-letni napastnik mierzący 196 cm. Ostatni sezon spędził w niemieckiej Bundeslidze i był to sezon stracony. Zdecydował się na transfer do Sportingu, by mieć okazję do regularnych występów. Zdobył cztery gole, z czego trzy w ostatnich meczach. Do głównych zalet zawodnika należy bardzo dobra finalizacja prawą i lewą nogą oraz głową. Świetnie gra tyłem do bramki przeciwnika. Niestety, brak szybkości nie pozwala mu atakować przestrzeni za plecami obrońców.

 

Co piłkarze Legii powinni zapamiętać z tych obserwacji?

 

Drużyny prowadzone przez Jorge Jesusa zawsze grają bardzo dobrze w fazie atakowania. W ostatnich meczach Sporting stracił wieke goli, jak na drużyny Jorge Jesusa. Głównym powodem była słaba dyspozycja bocznych obrońców. Środek pola jest najsilniejszą formacją drużyny za sprawą takich zawodników jak Wiliam, Adrien i Bryan. Najlepiej grającym indywidualnie zawodnikiem Sportingu jest Gelson, który świetnie rozgrywa pojedynki 1x1 i zaburza stabilizację obronną drużyny przeciwnej. Środkowi obrońcy bardzo dobrzy w grze w powietrzu. Drużyny prowadzone przez Jorge Jesusa bardzo wysoko pressują rywali, po czym bardzo skutecznie i szybko przechodzą do kontrataku. Najlepszym zawodnikiem pod względem taktycznym w drużynie Sportingu jest Adrien. Sporting dąży do posiadania piłki i gry wykorzystując krótkie podania. Charakterystyczną cechą jest cheć i umiejętność wykorzystania transferu pozytywnego przez swoich najszybszych zawodników (szczególnie Gelson). Najwięcej wątpliwości przed meczem z Legią jest wybór drugiego środkowego napasnika pomiędzy Bryanem i Bruno Césarem. Portugalskie gazety oraz komentatorzy sportowi uważają, że Jesus może zaryzykować i zmienić większą liczbę zawodników w stosunku do meczu z Realem, aby oszczędzić ich na ligę, ponieważ mistrzostwo w niej jest dla nich najważniejszym celem sezonu. Według portugalskich mediów Sporting Lizbona w meczu z Legią zagra w składzie: Patricio, João Pereira, Coates, Ruben Semedo, Jefferson, William Carvalho, Adrien Silva, Bryan Ruiz, Gelson, Bas Dost i Joel Campell.

Przemysław Iwańczyk, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze