Analiza gry Rio Ave na Polsatsport.pl: Groźna drużyna bez schematów w grze. Jagiellonia musi uważać

Piłka nożna
Analiza gry Rio Ave na Polsatsport.pl: Groźna drużyna bez schematów w grze. Jagiellonia musi uważać
fot. Cyfrasport

Rio Ave, dzisiejszy przeciwnik Jagiellonii Białystok w walce o Ligę Europy, to trampolina dla zawodników chcących dostać się do czołowych klubów portugalskich. Zespół ten przechodzi co roku fundamentalne zmiany, atutem Jagiellonii powinno być to, że rywal dopiero zaczyna grać. O szczegółową analizę poprosiliśmy znawcę portugalskiej piłki, trenera i analityka Tomasza Tchórza.

 

Drużyna Rio Ave charakteryzuje się także umiejętnością zwiększenia dynamiki gry w momencie zbliżania się do bramki przeciwnika. Najczęściej, w momencie dotarcia do przestrzeni pomiędzy liniami pomocy i obrony portugalscy piłkarze realizacją podania w parze zawodników, które mijają przynajmniej jednego przeciwnika. W momencie utraty piłki Rio Ave charakteryzuje się jak najszybszym odbiorem piłki. Portugalczycy są w tym momencie gry bardzo skuteczni, co jest wynikiem wpływu sposobu prowadzenia działań ofensywnych z piłką. Posiadając wieli zawodników w centrum gry i zajmując większą objętość przestrzeni po stracie piłki w sposób dynamiczny potrafią zamknąć przestrzeń przeciwnikowi, który odbiera piłkę. Drużyna Rio Ave jest w stanie także bardzo sprawnie uniemożliwić działania przeciwnika odnoszące się do cyrkulacji piłki. Jednocześnie, nawet po zmianie strony gry przez przeciwnika potrafi pozostawać całym zespołem przed linią piłki. Odpowiada za to zasada odnosząca się do wypełnienia przestrzeni przez zawodników, którzy są za linią piłki i wchodzą jednocześnie w miejsce po drugiej stronie dwóch zwalniających swoją przestrzeń, którzy rozpoczynają redukowanie przestrzeni zawodnikowi z piłką w opozycyjnym korytarzu. Tak jak opisano wcześniej, po odbiorze piłki zawodnicy podejmują decyzję o realizacji ataku bezpośredniego lub utrzymania się przy piłce w zgodzie z weryfikacją dostępnej przestrzeni w chwili odbioru.

 

Wymiar strategiczny - jak grać przeciwko Rio Ave?

 

Aby sprecyzować, w jaki sposób warto zagrać przeciwko drużynie Rio Ave, należy wziąć pod uwagę wymiar taktyczny, a więc wszystko to, co odnosi się do mojego sposobu gry. Tym samym na pytanie o gotową receptę na grę przeciwko Rio Ave trudno jest ją przygotować w sposób neutralny dla wszystkich. Analizując rozgrywki polskiej Ekstraklasy na przestrzeni ostatniego sezonu oraz sposób gry Jagiellonii jesteśmy w stanie przygotować plan strategiczny, który wdrożony do procesu treningowego polskiego zespołu może przynieść pożądany efekt. Gdybym był trenerem drużyny Jagiellonii, która posiada obecny sposób gry, przyjąłbym następujące zasady na poziomie zespołowym. W momencie atakowania zadaniem mojego zespołu byłoby zdobywanie przestrzeni przez stałą zmianę strony gry do momentu możliwości wykorzystania przestrzeni przez grę 1x1 lub podanie - ale przed linię obrońców. Nie chciałbym, aby moi zawodnicy decydowali się na grę za linię obrońców, gdyż wiem, że jedną z zasad Rio Ave jest jej obsuwanie w momencie intencji do podania. Potwierdzają to także statystyki Instat uśredniające pozycjonowanie drużyny bez piłki. W momencie utraty piłki należy wytwarzać stałą presję na centrum gry, prowadząc swoje działania od zewnątrz do wewnątrz środkowego sektora centrum gry, po to, aby Rio Ave nie mogło rozpocząć ataku bezpośredniego, w którym bardzo groźni są Gabrielzinho i Galeno. W momencie doprowadzenia do wycofania piłki należy przyjąć strukturę zespołu, która zapewniaj kontrolę przestrzeni w strefie średniej do gry w równowadze liczebnej. Jest to konieczne, ponieważ Rio Ave poszukuje możliwości tworzenia przestrzeni przez podanie piłki wpływające na porzucenie swojej pozycji przez rywala. W momencie odbioru piłki należy przez działania grupowe, najlepiej odnoszące się do czterech zawodników (odbierający, linia podania: przód, tył, wychodzący z centrum gry dla przyjęcia piłki) przenieść piłkę poza miejsce odbioru.

 

Plan na grę

 

Moment atakowania - wprowadzanie piłki pod bramkę przeciwnika przez dynamiczną cyrkulację piłki/zmianę strony gry. Najbliższy przeciwnikowi z piłką zawodnik Rio Ave zawsze stara się, aby nie dopuścić do wprowadzenia jej do przodu. W tym czasie pozostali zawodnicy asekurują go czym zwężają przestrzeń gry zespołu. W momencie kiedy piłka zostanie podana (podanie wszerz) do zawodnika ustawionego z boku, zawodnika z piłką atakuje ten, który asekurował, a zawodnicy, którzy byli przed linią piłki z drugiej strony boiska wypełniają linię schodząc do tyłu, czym zwiększają liczbę linii z 3 do 4 lub z 4 do 5. Tym samym bardzo szybko cały zespół Rio Ave przesuwa się ze strony na stronę, redukując przestrzenie pomiędzy sobą i uniemożliwia wprowadzenie piłki do przodu. Jedynym sposobem na wprowadzenie piłki pod bramkę przeciwnika jest częsta i dynamiczna zmiana strony gry i stopniowe przesuwanie się do przodu. Po cierpliwym przesuwaniu się z piłką do przodu linia obrony drużyny Rio Ave obsuwa się, dlatego im bliżej bramki przeciwnika tym bardziej należy zwiększyć dynamikę gry. Przeciwko Rio Ave najłatwiej zwiększyć ją przez wprowadzenie piłki w wolną przestrzeń czy próbę dryblingu 1x1 lub też wprowadzając piłkę pomiędzy linię obrony a pomocy do wchodzącego w wolne pole ofensywnego pomocnika. Nie należy podawać piłki za linię obrony Rio Ave, ponieważ są w tym elemencie bardzo skuteczni i odbierają piłkę.


Moment przejścia z atakowania do bronienia - realizacja presji po stracie piłki kierunkująca podanie przeciwnika do tyłu. Zawodnicy Rio Ave po odbiorze piłki nie działają według konkretnego schematu, ale zgodnie z zasadą, która odnosi się do bezpieczeństwa utrzymania się przy piłce. Dlatego też po każdym odbiorze piłki ich zachowanie może być zmienne i odnosić się zarówno do realizacji ataku szybkiego (podanie do przodu, w bok), jak i przygotowania zespołu do gry pozycyjnej (podanie w bok, do tyłu). Wybór rodzaju kontynuowania gry po odbiorze uzależniony jest w sposobie gry Rio Ave od rozmiaru dostępnego obszaru gry, odległości od bramki przeciwnika i liczebności zawodników przeciwnika w stosunku do zawodników odbierających. Dlatego też skutecznym sposobem po stracie piłki w konfrontacji z Rio Ave będzie natychmiastowe wywarcie presji, zwiększające liczebność zawodników od zewnątrz do wewnątrz miejsca utraty, tak aby być w stanie wypełnić miejsce przed odbierającym i spowodować, aby zagrał piłkę do tyłu. Ten sposób przygotuje zespół do przygotowania struktury gry w strefie średniej i konfrontacji z atakiem pozycyjnym przeciwnika.

 

Moment bronienia - zamykanie przestrzeni przez przesuwanie z utrzymaniem pozycyjnym zawodników dla odbioru piłki w strefie średniej Rio Ave opiera swój sposób gry na utrzymaniu się przy piłce do czasu możliwości wejścia przez cały zespół pod bramkę przeciwnika. Drużyna Rio Ave nie chce wprowadzić piłki blisko bramki przeciwnika za wszelką cenę, jeżeli nie jest w stanie zrobić tego równomiernie całym zespołem, ponieważ myśli także o tym, aby w momencie straty mieć dużą liczbę zawodników blisko piłki do jej odbioru i posiadać przygotowaną strukturę do odbioru. Dlatego też kluczowym w Momencie bronienia jest przygotowanie takiej struktury, która zapewni możliwość bliskiej odległości gry 1x1 w obronie każdemu zawodnikowi Jagiellonii. Według mnie błędem jest granie jednym defensywnym pomocnikiem przy przyjętym sposobie gry Jagiellonii oraz Rio Ave, ponieważ od początku gry w miejscu budowania jej przez zespół Rio Ave następować występować będzie jedna linia podania oraz przewaga liczebna 2x1 (automatycznie, bez potrzeby tworzenia). Według mnie przeciwko Rio Ave posiadając obecny sposób gry należy zagrać w dwoma środkowymi pomocnikami u podstawy trójkąta, aby Rio Ave musiało wykonać wysiłek w stworzeniu przewagi 2x1, a nie posiadało ją automatycznie w budowaniu gry. Aby zabezpieczyć się tworzeniu przestrzeni przez Rio Ave należy zachować jedność zespołową oraz strukturę, która pozwala na zamykanie przestrzeni przez grę w odmianie 1x1 w każdym miejscu na boisku oraz kontrolować przestrzeń, a nie zawodników.

 

Moment przejścia z bronienia do atakowania - tworzenie centrum gry poza obszarem odbioru piłki. Sposób działania po odbiorze piłki powinien charakteryzować się natychmiastowym wyjściem z miejsca odbioru (przeniesienie centrum gry poza obszar odbioru). Należy zdefiniować obszar, do którego zostanie przeniesiona piłka celem kontynuowania gry w momencie atakowania. Należy jednak odnaleźć grupę zawodników (maksymalnie czterech), którzy będą pełnić następujące funkcje: 1) przejmujący piłkę, podający 2) linia podania z przodu i z tyłu 3) skrajny zawodnik miejsca odbioru wchodzący w zdefiniowany obszar gry.

 

Tomasz Tchórz ma 26 lat. Uczył się u Vitora Frade, który stworzył „Periodyzację Taktyczną”. By dobrze poznać tę filozofię, nauczył się języka portugalskiego, a w swoim dorobku ma już także książkę pod tytułem „Periodyzacja Taktyczna – Logika z innego świata”. Ostatnio pracował z młodzieżą w Wiśle Kraków.

Przemysław Iwańczyk, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze