Top 10: Najlepsi siatkarze w historii igrzysk olimpijskich

Inne
Top 10: Najlepsi siatkarze w historii igrzysk olimpijskich
fot. PAP/Adam Ciereszko
Siergiej Tietiuchin z Rosji zagrał na sześciu igrzyskach olimpijskich i zdobył w nich cztery medale. Na zdjęciu w drodze po złoto IO Londyn 2012, w ćwierćfinałowym meczu z Polską.

Siatkarze już po raz piętnasty będą rywalizowali o medale igrzysk olimpijskich. Poprzednie turnieje miały wielu bohaterów. Którzy zawodnicy należą do najwybitniejszych olimpijczyków w tej dyscyplinie sportu? Kogo zapamiętaliśmy ze spektakularnych występów? Którzy siatkarze kolekcjonowali olimpijskie medale?

6. Vladimir Grbić (Jugosławia)

 

Starty w IO: Atlanta 1996 – BRĄZ, Sydney 2000 – ZŁOTO, Ateny 2004 – 5. miejsce.

 

Vladimir Grbić w akcji. / fot. PAP

Bohater najsłynniejszej siatkarskiej akcji w historii igrzysk. W finałowym meczu igrzysk Sydney 2000 przeciwko Rosji, po jednym z ataków rywali piłka poleciała w trybuny. Grbić przeskoczył bandę reklamową, wybronił piłkę, błyskawicznie wrócił na boisko, by po chwili zatrzymać blokiem atak Rosjanina i zdobyć punkt! Jugosławia wygrała to spotkanie 3:0 i sięgnęła po złoto. Vladimir Grbić był w Sydney chorążym reprezentacji Jugosławii i jednym z najmocniejszych punktów zwycięskiej drużyny, w której występował również jego brat Nikola.

 

Jeden z najlepszych siatkarzy przełomu XX i XXI wieku grał jeszcze na dwóch igrzyskach. W Atlancie Jugosławia, jeszcze dość niespodziewanie, sięgnęła po brąz. Występ w Atenach zakończył się dla Grbicia i jego kolegów na ćwierćfinale.

NASTĘPNY ZAWODNIK→

Robert Murawski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie