Top 10: Najlepsi siatkarze w historii igrzysk olimpijskich

Inne
Top 10: Najlepsi siatkarze w historii igrzysk olimpijskich
fot. PAP/Adam Ciereszko
Siergiej Tietiuchin z Rosji zagrał na sześciu igrzyskach olimpijskich i zdobył w nich cztery medale. Na zdjęciu w drodze po złoto IO Londyn 2012, w ćwierćfinałowym meczu z Polską.

Siatkarze już po raz piętnasty będą rywalizowali o medale igrzysk olimpijskich. Poprzednie turnieje miały wielu bohaterów. Którzy zawodnicy należą do najwybitniejszych olimpijczyków w tej dyscyplinie sportu? Kogo zapamiętaliśmy ze spektakularnych występów? Którzy siatkarze kolekcjonowali olimpijskie medale?

4. Siergiej Tietiuchin (Rosja)

 

Starty w IO: Atlanta 1996 – 4. miejsce, Sydney 2000 – SREBRO, Ateny 2004 – BRĄZ, Pekin 2008 – BRĄZ, Londyn 2012 – ZŁOTO, Rio de Janeiro 2016 – 4. miejsce.

 

Siergiej Tietiuchin z olimpijskim złotem chwilę po triumfie w Londynie. / fot. PAP

Sześciokrotny olimpijczyk, co czyni go współrekordzistą, jeśli chodzi o gry zespołowe. Zadebiutował w 1996 roku w Atlancie, w wieku niespełna 21 lat. Po raz ostatni wystąpił po czterdziestce, w Rio de Janeiro, gdzie był chorążym reprezentacji Rosji.

 

Na tych dwóch turniejach Rosja zajęła czwarte miejsca, z pozostałych przywiozła medale. Srebrny z Sydney, brązowe z Aten i Pekinu, wreszcie złoto z Londynu to dorobek słynnego przyjmującego. Tietiuchin był jednym z bohaterów finałowego starcia z Brazylią (3:2), w którym zdobył 12 punktów, w tym trzy bezpośrednio z zagrywki. Rosjanie, po rozpadzie ZSRR, zadebiutowali na igrzyskach w 1996 roku. Turniej w Tokio będzie więc pierwszym dla tej reprezentacji bez Tietiuchina w dwunastoosobowej kadrze.

NASTĘPNY ZAWODNIK→

Robert Murawski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie