W kadrze Polski na mundial znalazło się czterech zawodników z PGE Skry Bełchatów: Mariusz Wlazły, Karol Kłos, Andrzej Wrona i Michał Winiarski.

Prezydent jest przekonany, że Bełchatów ma szczególne powody do radości. Według niego, mieszkańcy są dumni, że od kilkunastu lat w mieście istnieje siatkówka na najwyższym poziomie. Jego zdaniem, każde miasto chciałoby, aby "w jego murach mieszkali mistrzowie świata". "My takich mamy" - mówi i dlatego - jak dodaje - należy ich w szczególny sposób uhonorować. Uważa, że takim "szczególnym wyróżnieniem" byłoby przyznanie zawodnikom tytułu Honorowego Obywatela Bełchatowa.

Chrzanowski przypomniał, że takie tytuły otrzymali już m.in. marszałek Józef Piłsudski, papież Jan Paweł II, a także postaci związane z siatkówką - b. trener bełchatowian Daniel Castellani oraz prezes PGE Skry Konrad Piechocki.

Rzeczniczka prezydenta Beata Kwiecińska-Pintos w środowej rozmowie z PAP zwróciła uwagę, że pomysł prezydenta "jest zupełnie nowy", a zgodę na uhonorowanie zawodników muszą wyrazić radni. Wiadomo jednak, że rozbudowana zostanie siatkarska Aleja Gwiazd, która położona jest w przebudowanym centrum Bełchatowa. Swoje gwiazdy mają już m.in. byli trenerzy PGE Skry Krzysztof Stelmach i Wiesław Czaja, a także zawodnicy: Stephane Antiga, Michał Bąkiewicz, Miguel Falasca, Bartosz Kurek, Marcin Możdżonek, Daniel Pliński, Michał Winiarski i Mariusz Wlazły.

W sobotę w Bełchatowie rozpocznie się Siatkarski Weekend Mocy. W programie imprezy znalazły się m.in.: piknik olimpijski oraz zlot kibiców PGE Skry Bełchatów. Gościem pikniku ma być Tomasz Wójtowicz – złoty medalista siatkarskich mistrzostw świata z 1974 roku i igrzysk olimpijskich z 1976 roku. Zlot kibiców zaplanowano na niedzielę. Tego samego dnia wieczorem odbędzie się prezentacja pierwszego zespołu PGE Skry Bełchatów.

W niedzielę polscy siatkarze pokonali w Katowicach w finale MŚ obrońców tytułu Brazylijczyków 3:1 (18:25, 25:22, 25:23, 25:22). To drugi złoty medal biało-czerwonych w historii tej imprezy. Po pierwszy sięgnęli 40 lat temu.