Po zakończeniu poprzedniego sezonu w bełchatowskim zespole doszło do kilku zmian kadrowych. Jedna z nich dotyczyła Stephane'a Antigi, który przejął opiekę nad reprezentacją Polski i z tego powodu o rok skrócił zawodniczy kontrakt z PGE Skrą. Dla biało-czerwonych efekt tej zmiany był znakomity, bo pod wodzą Francuza Polacy zdobyli złote medale mistrzostw świata.

 

Razem z Antigą sukces ten świętowali m.in. Kłos, Wlazły, Wrona i Paweł Zatorski, którzy w poprzednich rozgrywkach grali razem w PGE Skrze. W kolejnych zabraknie Zatorskiego, który przeniósł się do Zaksy Kędzierzyn-Koźle. Z drużyną prowadzoną przez Miguela Falaskę rozstali się również: Daniel Pliński (Czarni Radom), Jędrzej Maćkowiak (Effector Kielce) i Samuel Tuia (Galatasaray Stambuł).

 

Kadrę uzupełniono sześcioma nowymi zawodnikami. Po rocznej przerwie na grę w rosyjskim Fakiele Nowy Urengoj wrócił do Bełchatowa Winiarski. Na pozycji libero o miejsce w składzie rywalizować będą reprezentant Niemiec Ferdinand Tille i wicemistrz Europy juniorów Kacper Piechocki. Do zespołu dołączyli również Francuz Nicolas Marechal, Serb Srecko Lisinac i Piotr Badura.

 

W pełnym składzie bełchatowianie spotkali się jednak dopiero kilka dni przed rozpoczęciem nowego sezonu. Wcześniej trener Falasca miał do swojej dyspozycji zaledwie kilku graczy. Pozostali (Kłos, Wlazły, Wrona, Marechal, Tille, Lisinac, Facundo Conte, Nicolas Uriarte) uczestniczyli w rozgrywanych w Polsce mistrzostwach świata a Piechocki grał w ME juniorów.

 

Mimo braku normalnego okresu przygotowawczego fizjoterapeuta PGE Skry Tomasz Kuciapiński jest przekonany, że zawodnicy będą gotowi do podjęcia wysiłku związanego z rozgrywkami klubowymi.

 

- Po zakończeniu MŚ na pewno zeszło z nich powietrze i myśleli tylko o tym, by wrócić do domu, odpocząć od kolegów i siatkówki. Na dłuższą przerwę nie mogli sobie jednak pozwolić, bo niedługo rusza liga. Zawodnicy są jednak tego świadomi i z chęcią wracają do zajęć. Turniej był bardzo długi i na pewno odezwą się jakieś problemy przeciążeniowe, ale na dziś wszystko wygląda dobrze – wyjaśnił Kuciapiński.

 

Dodał, że być może nieco więcej czasu na regenerację będzie potrzebował Winiarski, który w czasie MŚ zmagał się z urazem pleców.

 

Rozgrywki ligowe bełchatowianie rozpoczną od trzech spotkań wyjazdowych. Pierwszy mecz przed własną widownią zagrają dopiero 19 października (z Zaksą). Kibice mistrzów Polski mogą już jednak kupować karnety na pojedynki swoich ulubieńców. W zależności od miejsca na hali karnety kosztują 350, 430 i 500 zł. W tej cenie kibice mają zapewnione wejście na spotkania ligowe i Pucharu Polski a także zniżkę na zakup karnetu na I rundę Ligi Mistrzów.

 

Skład drużyny:

 

Rozgrywający: Nicolas Uriarte (Argentyna), Aleksa Brdjovic (Serbia);

 

Przyjmujący: Michał Winiarski, Nicolas Marechal (Francja), Facundo Conte (Argentyna), Wojciech Włodarczyk;

 

Atakujący: Mariusz Wlazły, Maciej Muzaj;

 

Środkowi: Karol Kłos, Andrzej Wrona, Srecko Lisinac, Piotr Badura;

 

Libero: Ferdinand Tille (Niemcy), Kacper Piechocki;

 

Trener: Miguel Falasca (Hiszpania).