Rosjanki pokonały Serbię i zostają na mundialu

Broniące tytułu siatkarki Rosji pokonały Serbię 3:0 w ostatnim meczu drugiej rundy rozgrywanych we Włoszech mistrzostw świata i awansowały do trzeciej fazy. Wcześniej udział w najlepszej szóstce zapewniły sobie Włochy, Chiny, Brazylia, USA i Dominikana.

Pojedynek Rosji i Serbii decydował o tym, która z tych drużyn pozostanie na kolejny tydzień we Włoszech. Pierwszy set był bardzo zacięty i to Serbki były bliższe zwycięstwa, bowiem prowadziły 24:22. "Sborna" popisała się doskonałym finiszem i wygrała 28:26. Dwie kolejne partie były wyrównane jedynie do drugiej przerwy technicznej, ale obrończynie tytułu kontrolowały przebieg spotkania.

Trener Serbek Zoran Terzic przyczyn porażki, która zakończyła ich udział na turnieju, upatrywał w fatalnie rozegranej końcówce pierwszego seta.

"Niestety, w decydujących momentach popełniliśmy dużo technicznych błędów i zabrakło przede wszystkim odwagi. Po tym secie straciliśmy pewność siebie i później grało nam się już znacznie trudniej" – mówił szkoleniowiec, który w reprezentacji Serbii pracuje nieprzerwanie od 2001 roku.

W ostatnim dniu rywalizacji w drugiej rundzie pierwszych porażek na mundialu doznały reprezentacje Chin i Stanów Zjednoczonych. Azjatki musiały uznać wyższość Włoszek, które wygrały 3:1 i zajęły pierwsza lokatę w grupie E. W innym pojedynku faworytów Brazylijki pokonały Amerykanki 3:0 i są jedynym zespołem, który nie doznał jeszcze porażki w turnieju.

Losowanie grup trzeciej fazy odbędzie się w poniedziałek. Rozstawione będą gospodynie mundialu oraz Brazylia, a pierwsze mecze zaplanowano na środę.

Gospodarzem trzeciej rundy oraz półfinałów i finałów będzie Mediolan.