Włodarczyk i Bukowiecki wśród najlepszych lekkoatletów Europy

Rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk (RKS Skra Warszawa) i Konrad Bukowiecki (PKS Gwardia Szczytno) zajęli drugie lokaty w corocznym plebiscycie European Athletics na najlepszych lekkoatletów Starego Kontynentu. Wyniki ogłoszono podczas gali Golden Tracks Awards w stolicy Azerbejdżanu Baku.

Włodarczyk, mistrzyni Europy, przegrała z Dafne Schippers. Holenderka, która z powodzeniem łączy starty w konkurencjach sprinterskich oraz skoku w dal z wielobojami, w tym sezonie w Zurychu wywalczyła dwa złote medale mistrzostw Europy w biegach na 100 i 200 metrów, a w maju rezultatem 6545 pkt poprawiła rekord swojego kraju w siedmioboju.

Za polską młociarką znalazła się mistrzyni Europy w skoku wzwyż Hiszpanka Ruth Beitia.

Bardzo wysoko w klasyfikacji „Wschodząca Gwiazda” znalazł się Bukowiecki. Trenujący ze swoim ojcem kulomiot ma na koncie szereg sukcesów - m.in. mistrzostwo świata juniorów i złoto igrzysk olimpijskich młodzieży. 17-latek przegrał w plebiscycie ze starszym o cztery lata Brytyjczykiem Adamem Gemilim, mistrzem Europy w biegu na 200 metrów i sztafecie 4x100 metrów.

- Drugie miejsce to oczywiście ogromny sukces, ale patrząc na tegoroczne osiągnięcia i wiek zawodników pozostaje ogromny niedosyt – napisał na swoim oficjalnym profilu na Facebooku Bukowiecki.

Do tej pory tak wysoko z Polaków w organizowanym od 1993 roku plebiscycie był tylko chodziarz Robert Korzeniowski, drugi w 2003 roku.

Lekkoatletą roku w Europie wybrany został rekordzista świata w skoku o tyczce Francuz Renaud Lavillenie, który pokonał skoczka wzwyż Ukraińca Bohdana Bondarenkę oraz brytyjskiego długodystansowca Mo Faraha.

Wśród kobiet „Wschodzącą Gwiazdą” okrzyknięta została 21-letnia halowa mistrzyni świata z Sopotu w skoku wzwyż Rosjanka Marija Kuczina.