Znakomity Stoch! Podium było o włos

Kamil Stoch, czyli powrót króla.

Kamil Stoch znakomicie spisał się w swoim pierwszym w tym sezonie konkursie Pucharu Świata. Wrócił po kontuzji i od razu zajął 4. miejsce w Oberstdorfie. Takiego wyniku na początku Turnieju Czterech Skoczni chyba nikt się nie spodziwał.

Kamil Stoch pokazał, jak jest mocny. W Oberstdorfie oddał dwa, równe i co ważne, znakomite skoki, i zasłużenie zajął czwarte miejsce w otwierającym Turniej Czterech Skoczni konkursie w Oberstdorfie. Po pierwszej serii Polak był 12. i tak dobrego występu chyba nikt się nie spodziewał, bo w systemie KO Stocha pokonał Austriak Stefan Kraft.

Pierwszy skakał Kraft i w trudnych warunkach pofrunął na kapitalną odległość 136,5 metra. Taki wynik stanowił wyzwanie dla Polaka, który w serii próbnej skoczył tylko 103 metry.

Stoch skoczył bardzo dobrze, uzyskał 129 metrów i w gronie "lucky looserów", którzy awansują do drugiej serii zajmował po swoim skoku 2. pozycję. Niepokój wzbudziło zachowanie mistrza olimpijskiego tuż po skoku. Stoch złapał się za lewą kostkę (która w grudniu była operowana).

Ostatecznie Polak awansował do finałowej serii na 12. pozycji. Taka sztuka udała się jeszcze Piotrowi Żyle, który zajął 21. miejsce. Pecha miał Simon Ammann, który po znakomitym skoku upadł przy lądowaniu i odpadł z rywalizacji. Szwajcarowi na szczęście nic się nie stało.

Druga seria to popis mistrza olimpijskiego z Soczi. Stoch uzyskał 131 metrów i bardzo długo utrzymywał się na pierwszym miejscu. Kolejni rywale przegrywali z wiatrem i padającym śniegiem. Za Polaka spadli m.in. tacy mistrzowie jak Gregor Schlierenzauer i Noriaki Kasai. Z pierwszego miejsca Stocha zepchnął dopiero Austriak Michael Hayboeck. Polak zajął ostatecznie czwarte miejsce. To najlepszy występ Stoch w Oberstdorfie w historii.

Polskich kibiców może cieszyć także awans do drugiej serii Piotra Żyły. Ostatecznie drugi z Polaków zajął 26. miejsce.