W azerskiej stolicy wystąpi po 16 najlepszych zawodniczek i zawodników z kontynentu (w tym po jednym przedstawicielu ekipy gospodarzy, która nie liczy się w tym sporcie). Z "jedynką" wśród kobiet rozstawiona jest Austriaczka Liu Jia, z kolei Li Qian zagra z numerem 13. Obie mają za sobą przerwy w karierze na macierzyństwo.

Zabraknie natomiast Rumunki Danieli Dodean-Monteiro, która jest w... ciąży. W męskiej rywalizacji (TOP 16 jest kontynuatorem rozgrywanego przez ponad 40 lat prestiżowego TOP 12) wystąpi zaś jej mąż - Portugalczyk Joao Monteiro (nr 14.). Najwyżej rozstawiony jest mistrz Europy Niemiec Dmitrij Ovtcharov.

- Oprócz Li Qian, do Baku poleci Natalia Partyka, która jest na liście drugą rezerwową. Wcześniej naszą drużynę czekają dwa mecze ćwierćfinałowe Puchau ETTU z czeskim Hodoninem (16 i 25 stycznia) oraz udział w zawodach World Tour w Budapeszcie (28 stycznia - 1 lutego). Rozegramy też trzy spotkania w ekstraklasie - powiedział trener tarnobrzeskich pingpongistek Zbigniew Nęcek.

Przed trzema miesiącami Li Qian, Partyka, Katarzyna Grzybowska i rezerwowa Kinga Stefańska zdobyły brązowy medal drużynowych mistrzostw Europy.

W TOP 12 triumfowało dwoje reprezentantów Polski - w 1985 roku w Barcelonie Andrzej Grubba, zaś w 2009 w Duesseldorfie (Niemcy) - Li Qian.