34-letnia Szwajcarka pochodzenia słowackiego pierwszy sukces w grze mieszanej w Wielkim Szlemie również odniosła w Melbourne. W 2006 roku także partnerował jej zawodnik z Indii - Mahesh Bhupathi. Oprócz tego ma ona w dorobku pięć triumfów w turnieju tej rangi w grze pojedynczej i dziewięć w deblu. W Melbourne - poza zwycięstwami w mikście - trzykrotnie była najlepsza w zmaganiach indywidualnych (1997-99), a czterokrotnie w grze podwójnej (1997-99 i 2002).

 

Starszy o siedem lat Paes z kolei miał już wcześniej w dorobku osiem tytułów wielkoszlemowych w deblu (m.in. w Australian Open 2012) i sześć w grze mieszanej (w Melbourne wygrał w 2003 i 2010 roku).

 

"Tuż po zejściu z kortu zadzwoniłem do mojego ojca, a on powiedział: +teraz skup się na kolejnym zwycięstwie w Wielkim Szlemie+" - relacjonował z uśmiechem na konferencji prasowej tenisista z Indii.

 

Po raz pierwszy w imprezie tej rangi stworzył duet z Hingis. Z inicjatywą wyszła Szwajcarka. "Brakowało mi dotychczas śmiałości, by spytać o to Martinę, jej pewnie też" - żartował Paes.

 

Swój pierwszy triumf w grze mieszanej zanotował w Melbourne, gdy partnerowała mu Martina Navratilova.

 

Ogromne dzięki Martina za zostawienie mi Leandra - śmiała się Hingis, zwracając się do swojej słynnej imienniczki.

 

Szwajcarka w 1995 roku - właśnie podczas Australian Open - zadebiutowała w rywalizacji wielkoszlemowej.

 

W moich największych marzeniach nie przypuszczałam, że będę tu stała 20 lat później - podkreśliła.

 

Hingis, była liderka światowego rankingu singlistek, w tegorocznej edycji pierwszej w sezonie odsłony Wielkiego Szlema startowała również w grze podwójnej. Wraz z Włoszką Flavią Pennettą odpadły w 1/8 finału.

 

Choć dwukrotnie ogłosiła zakończenie kariery (po raz pierwszy 11 lat temu), to w 2013 roku wróciła na korty. Nie bierze już jednak udziału w rywalizacji indywidualnej.

 

 

Wynik finału gry mieszanej:

 

Martina Hingis, Leander Paes (Szwajcaria, Indie, 7) - Kristina Mladenovic, Daniel Nestor (Francja, Kanada, 3) 6:4, 6:3