Jak napisano w oświadczeniu, Winokurow pełnił funkcję ambasadora tylko w fazie składania aplikacji i obecnie nie jest związany z kandydaturą.

Niedawno wiceszef projektu Andriej Kriukow powiedział, że obecny dyrektor sportowy grupy kolarskiej Astana będzie zaangażowany w promocję Ałmatów także w fazie wizyt studyjnych przedstawicieli MKOl, mimo dopingowej przeszłości.

Winokurow, jeden z najbardziej znanych sportowców w historii Kazachstanu, wygrywał etapy wielkich tourów, a w 2012 roku w Londynie został mistrzem olimpijskim. Na jego wizerunku ciąży jednak dopingowa wpadka z 2007 roku, po której został zdyskwalifikowany na dwa lata. Z kolei w 2014 roku pięciu zawodników z kierowanej przez niego grupy zostało przyłapanych na stosowaniu niedozwolonych środków.

Według anonimowych źródeł, na które powołuje się agencja Associated Press, władze MKOl "nie były szczęśliwe", że to sportowiec z dopingową przeszłością ma być twarzą kandydatury.

O organizację zimowej olimpiady w 2022 roku ubiegają się już tylko Ałmaty i Pekin. Cztery inne miasta, w tym Kraków, wycofały się z rywalizacji, mimo zgłoszenia wstępnych aplikacji, z powodu braku poparcia społeczności lokalnych bądź kłopotów finansowych.