Żyła drugi w kwalifikacjach w Lahti

Piotr Żyła uzyskał 129 m i był drugi w kwalifikacjach do niedzielnego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Lahti. W konkursie wystąpi czterech Polaków. Wygrał Norweg Anders Jacobsen - 130 m.

Trzeci miejsce zajął Japończyk Daiki Ito lądując na 123,5 metrze. Kamil Stoch zrezygnował ze skoku w kwalifikacjach, start w konkursie ma zapewniony z racji zajmowania ósmego miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Jury kilka razy zmieniało długość rozbiegu. Kwalifikacje rozpoczynano z 13. belki, później ją systematycznie obniżano. Jacobsen i Żyła skakali z 11., Ito miał rozbieg skrócony do 10.

W ekipie trenera Kruczka wszyscy wywalczyli awans do pierwszej serii. Obok Żyły, wystąpi w konkursie Jan Ziobro, który był ósmy po próbie na 126,5 m i 23. Klemens Murańka - 125 m.

Wśród zawodników czołowej "10" Pucharu Świata, która nie musi walczyć w kwalifikacjach, obok Stocha nie skakali m.in. Austriacy Gregor Schlierenzauer, Michael Hayboeck i Stefan Kraft. Pozostałym obniżono rozbieg do 9. belki, najdalej - 125 m skoczył Norweg Anders Fannemel. O 1,5 m bliżej lądował Niemiec Severin Freund, Japończyk Noriaki Kasai miał 123 m.

Formą nie zachwycił lider klasyfikacji pucharowej Słoweniec Peter Prevc. Oddał skok na odległość 121,5 m.