W decydującym pojedynku w Vancouver Vasek Pospisil wygrał z Go Soedą 7:5, 6:3, 6:4.

Z kolei Szwajcarzy, grający bez dwóch najlepszych zawodników - Rogera Federera i Stana Wawrinki, ulegli w Liege Belgii 2:3. Punkt na wagę awansu zdobył David Goffin, pokonując Adriena Bossela 6:4, 6:0, 6:4.

Awans do najlepszej ósemki wywalczyli także Brytyjczycy, Australijczycy, Francuzi, Serbowie i Kazachowie.

W kolejnej rundzie (17-19 lipca) Wielka Brytania zagra z Francją, Australia z Kazachstanem, a Kanada z Belgią. Rywalem Serbii będzie Argentyna, która rozstrzygnęła na swoją korzyść "derby Ameryki Południowej" z Brazylią. Po czterech grach w Buenos Aires był remis 2:2. Z powodu zapadających ciemności przerwane zostało po pierwszym secie niedzielne spotkanie Federico Delbonisa z Thomazem Belluccim. W dokończonym w poniedziałek pojedynku lepszy okazał się pierwszy z nich - 6:3, 3:6, 6:2, 7:5.

Wcześniej w argentyńskiej stolicy rozegrane zostało najdłuższe spotkanie w historii Pucharu Davisa - potyczka Leonardo Mayera z Joao Souzą trwała aż sześć godzin i 42 minuty. Tenisista gospodarzy wygrał 7:6 (7-4), 7:6 (7-5), 5:7, 5:7, 15:13. Wykorzystał 12. piłkę meczową.

W 1982 roku konfrontacja Amerykanina Johna McEnroe'a ze Szwedem Matsem Wilanderem zakończyła się po sześciu godzinach i 22 minutach. McEnroe triumfował w tej grze w St. Louis.

Drużyny, które przegrały w pierwszej rundzie, wystąpią w barażu o utrzymanie w elicie.

Polscy tenisiści natomiast wygrali w Płocku z Litwinami 3:2 w pierwszej rundzie Grupy I Strefy Euro-afrykańskiej Pucharu Davisa. Latem biało-czerwoni zmierzą się z reprezentacją Ukrainy.

Wyniki meczów I rundy Grupy Światowej:

Vancouver: Kanada - Japonia 3:2
Frankfurt: Niemcy - Francja 2:3
Glasgow: W. Brytania - USA 3:2
Liege: Belgia - Szwajcaria 3:2
Ostrawa: Czechy - Australia 2:3
Astana: Kazachstan - Włochy 3:2
Kraljevo: Serbia - Chorwacja 5:0
Buenos Aires: Argentyna - Brazylia  3:2

Pary ćwierćfinałowe:

Francja - W. Brytania
Australia - Kazachstan
Belgia - Kanada
Serbia - Argentyna